Pierwsza w tym roku szkolnym środa u Długosza

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim cykliczne comiesięczne spotkania z rodzicami.  14 września odbyło się pierwsze z tych spotkań. Rozpoczęło się tradycyjnie Mszą św. odprawioną w szkolnej auli przez Księdza Dyrektora w koncelebrze wikariuszami Długosza: ks. Łukaszem Sztylką i ks. Marcinem Lewandowskim, który został przedstawiony rodzicom jako nowy kapłan rozpoczynający pracę w naszej szkole. 

We wprowadzeniu do Mszy św. Ksiądz Dyrektor nawiązał do obchodów jubileuszu 100-lecia szkoły,  powitał wszystkich rodziców przybyłych na spotkanie, a szczególnie serdecznie tych, którzy przysłali swoje dzieci do pierwszych klas gimnazjum i liceum. Przy okazji zapoznał rodziców z nowym harmonogramem środowych, zachęcając do korzystania z możliwości uczestniczenia w Eucharystii, a także z indywidualnych konsultacji z nauczycielami. Ksiądz Dyrektor wyraził nadzieję, że „przygoda z Długoszem” będzie źródłem zadowolenia i dla uczniów, i dla rodziców. Podkreślił, że Msza św. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest ofiarowana właśnie w intencji o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy stanowią wspólnotę „Długosza”.
W homilii wygłoszonej przez ks. Łukasza zebrani usłyszeli, że krzyż to najważniejszy symbol i znak naszej wiary. Przywołując słowa Ewangelii św. Jana „Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna”, objaśnił sens krzyża – w nim „cierpienie, zbawienie i miłości nauka”; jego pionowa belka ukierunkowuje nasze życie na Boga, a pozioma oznacza Jego wyciągnięte ręce pragnące objąć świat. Kaznodzieja zaznaczył, że w naszej szkole krzyż jako znak naszej tożsamości chrześcijańskiej znajduje się w każdym miejscu. Przypomina wszystkim o tym, ile znaczymy dla Boga i jak wielką nosimy w sobie godność, ale też o naszym powołaniu i konieczności podejmowania codziennego krzyża w naszym życiu. Nawiązując do słów szkolnego hymnu, ks. Łukasz wskazał, że młodzież, trzymając się Chrystusowego Krzyża, uczy się wygrywać „na boisku życia”.
Rozważania podsumował spostrzeżeniem, że w domach wiszą coraz większe telewizory, a coraz mniej krzyży. Przywołał również słowa św. Jana Pawła II, który przekazując młodym Krzyż Światowych Dni Młodzieży, powiedział: „Weźcie ten krzyż jako skarb”.

Po Mszy św. odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach. Szczególnie intensywne okazały się w klasach pierwszych, gdzie rodzice mieli okazję zapoznać się dokładnie z regulaminami szkoły, otrzymali hasła dostępowe do dziennika elektronicznego; dokonano również wyboru tzw. trójek klasowych oraz ustalono zasady współpracy z wychowawcą. Rodzice trzecioklasistów gimnazjum przed spotkaniami z wychowawcami na prośbę p. wicedyrektor Sławomiry Lewandowskiej pozostali w szkolnej auli, aby omówić ważne zagadnienia związane z egzaminem gimnazjalnym.

 L.W.

Skip to content