Pielgrzymka trzecich klas gimnazjum do Lichenia

Dnia 21 września 2016 r. w święto św. Mateusza, młodzież naszej szkoły wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Sołtysiak, p. Anną Waśkiewicz, p. Anetą Pawłowską, p. Krzysztofem Łodygowskim oraz s. Goretti Bartczak i ks. Marcinem Lewandowskim po raz kolejny wzięła udział w diecezjalnej pielgrzymce młodzieży gimnazjalnej do sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Głównym celem pielgrzymki było spotkanie z Matką Bożą i powierzenie Jej swoich osobistych intencji oraz wspólna modlitwa z prośbą o światło w rozeznawaniu i odwagę w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji w swoim życiu.

Wspólne spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy przy grobie bp. Romana Andrzejewskiego, szczególnie bliskiego naszej szkole, prosząc o zbawienie wieczne dla wszystkich zmarłych. Następnie udaliśmy się do bazyliki, gdzie miała miejsce integracja mająca na celu zawiązanie wspólnoty przy animacji zespołu ewangelizacyjnego „Emmanuel” z Sieradza. Cenne okazały się również scenki pantomimiczne ukazujące zmaganie dobra ze złem o duszę ludzką przygotowane przez młodzież z grupy „Juventus Dei” z Łodzi.

W samo południe młodzi ludzie wzięli udział w uroczystej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył bp Stanisław Gębicki, biskup pomocniczy włocławski wraz z niemal 60 kapłanami. Kaznodzieja, ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży archidiecezji łódzkiej, który łącząc Biblię z życiem, zachęcał wszystkich do przyjmowania w życiu codziennym postawy pokory, a w tym uznania, że to ja potrzebuje przemiany, aby inspirować innych do tego, by stawać się dobrym i kochającym człowiekiem.

Na zakończenie Mszy św. bp Stanisław, dziękując młodzieży za jej obecność, życzył, by w swoim życiu dokonywała podobnych wyborów jak św. Mateusz, który spotkawszy Jezusa, poszedł za Nim. Tuż przed końcem Mszy św. nastąpił akt oddania się młodych ludzi w opiekę Matki Bożej Licheńskiej.
Po uroczystej celebracji Eucharystii udaliśmy się na wspólną agapę przygotowaną przy dzwonnicy przez gospodarzy tego miejsca – księży marianów.
W godzinach popołudniowych pełni sił duchowych i fizycznych powróciliśmy do Włocławka.

s. Goretti Bartczak
Podczas pielgrzymki klas III gimnazjum do Lichenia mieliśmy okazję na chwilę zatrzymać się, aby pomyśleć nad naszym życiem i przyszłością. Mogliśmy zastanowić się, jaka jest rola każdego z nas w Eucharystii, oraz poczuć, że jesteśmy częścią tej wspaniałej wspólnoty chrześcijańskiej, pełnej nadziei, wiary i radości z niej płynącej. Przypuszczam że do wielu z nas dotarło, ile dobrego możemy zdziałać, kierując się w życiu zasadami moralnymi, pozostając wiernym swoim przekonaniom. Czas spędzony na terenie sanktuarium będę wspominać bardzo ciepło, atmosfera, która tam panowała, była serdeczna, a wszyscy napotkani ludzie – mili i otwarci. Ten dzień na długo pozostanie w mojej pamięci.

Aleksandra L. (3a)

Dzisiejszy dzień był bardzo bogatym wydarzeniem duchowym dla mnie i prawdopodobnie też wszystkich uczestników wyjazdu do Lichenia . Moim zdaniem wyjazd był bardzo przyjemny i udany. Przed mszą i w trakcie jej trwania mogliśmy śpiewać znane nam piosenki wychwalające Chrystusa, a nawet tańczyć oraz dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy z liturgii słowa. Po mszy świętej otrzymaliśmy smakowity posiłek, dzięki któremu nikt nie wracał głodny. Na sam koniec wszyscy w autobusie dostaliśmy na pamiątkę poświęcone różańce . Wszyscy bezpiecznie i w dobrym humorze powrócili do swoich domów.

Krzysztof N. (3a)
Dnia 21.09.2016 r. wraz z innymi klasami III gimnazjum wybraliśmy się do Lichenia w celu modlitwy o pomyślne zdanie egzaminu oraz powierzenia innych ważnych dla nas intencji. Na samym początku pielgrzymki odwiedziliśmy grób bp. Romana Andrzejewskiego, tym samym dziękując mu za wszystkie zasługi dla naszej szkoły. Później udaliśmy się do sanktuarium, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w konferencji ks. Przemysława Góry oraz obejrzeć interesującą pantomimę. Nasz wyjazd uwieńczyła Msza św., na której każdy z nas mógł odpowiedzieć sobie na pytania: czym jest dla nas wiara? jaką rolę odgrywa w naszym życiu? oraz wysłuchać świadectwa wiary celnika Mateusza. Uważam, że każdy z nas mógł usystematyzować swoją wiedzę na temat Eucharystii oraz rozwinąć świadomość dojrzałego chrześcijanina.

Anna K. (3d)
Pielgrzymka do Lichenia z pewnością była dla nas niezapomnianym przeżyciem, które pozostanie w naszej pamięci na długo. Na początku udałyśmy się na cmentarz, aby odwiedzić grób bp. Romana Andrzejewskiego. Uświadomiło nam to, jak ważną osobą był dla naszej szkoły. Następnie przeszliśmy do Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św., podczas której powierzyłyśmy siebie, nowy rok szkolny oraz przygotowania do sakramentu bierzmowania Matce Boskiej Licheńskiej. Każda z nas dostała pamiątkowy różaniec. Po Mszy św. księża marianie poczęstowali nas ciepłym posiłkiem. Szczęśliwe, po dniu pełnym przeżyć, wróciliśmy do Włocławka.

Dziewczyny z 3b

Skip to content