„Wybierz witaminy zamiast nikotyny!” – akcja profilaktyczna w szkolnej świetlicy

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. To doskonała okazja, by uświadamiać młodzieży, jak szkodliwa dla organizmu jest nikotyna. Stąd też, pod hasłem „Wybierz witaminy zamiast nikotyny” w świetlicy szkolnej już od poniedziałku odbywały się zajęcia profilaktyczne, m.in. pogadanki „Dziękuję, nie palę!”, „Bierny palacz – kto to?”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia, wykształceńie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie oraz organizacja czasu wolnego. Młodzież przygotowywała też plakaty, których przesłaniem było hasło: „Młodość może być piękna bez papierosów”. Chętni uczniowie poddawali się ankiecie, w trakcie omówienia której mogli dowiedzieć się, czy problem uzależnienienia od nikotyny i w jaki stopniu ich dotyczy, jak temu zaradzić i gdzie szukać pomocy.

W dniu dzisiejszym  (17 listopada) natomiast zorganizowano w świetlicy happening, podczas którego uczniów częstowano jabłkami – w myśl: witaminy zamiast nikotyny. Jabłka, „przystrojone” w etykiety z hasłami antynikotynowym, wzbudziły niemałe zainteresowanie wśród uczniów i rozeszły się z prędkością światła. Poczęstunek jabłkami był pretekstem do rozmowy z młodzieżą, by zastanowiła się może, czego symbolem jest jablko, czy kojarzy im się może z drzewem, z życiem, z ziemią, z urodzajem, ze wzrostem, z owocami i bogactwem rodzajów, kolorów, smaku, kształtu; a czego symbolem jest papieros, czyż nie uzależnienia, choroby, wreszcie śmierci?

Takie akcje warto organizować. Uczniowie już pytali, czy będą kolejne. Z pewnością tak.

Dziękujemy naszej Pani Pielęgniarce za przekazane na akcję profilaktyczną ulotki i plakaty, a wolontariuszom szkolnej Caritas i szkolnego wolontariatu oraz wszystkim uczniom zaangażowanym w życie świetlicy za pomoc przy dzisiejszym happeningu.

wychowawcy świetlicy

Skip to content