Noc Biologów 2017 z udziałem uczniów Długosza

13 stycznia 2017 r. młodzież gimnazjalna wraz z opiekunami: p. Dorotą Antczak, p. Ewą Bieniek oraz p. Martą Pankiewicz już po raz drugi uczestniczyła w Nocy Biologów,  zorganizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, której celem jest zachęcanie wszystkich entuzjastów przyrody ożywionej, tych najmniejszych i tych nieco większych, do odkrywania tajników życia. 
Przygotowano interesujące wykłady, pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne, gry oraz konkursy. Uczniowie mogli odkrywać sekrety pracy naukowców. Nie zabrakło również okazji do dyskusji i zaspokajania swojej ciekawości z zakresu różnych dziedzin biologii. Uczniowie stali się biologami na tę jedną noc, eksperymentowali i poznawali świat ożywiony, mogli m.in. dowiedzieć się jak bogate i fascynujące jest życie w jeziorze, poznać niezwykły świat roślin, nauczyć się rozpoznawania gatunków roślin po ich liściach, dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach oraz odpowiedzieć na pytanie „Na ile różnimy się od małp człekokształtnych?”, nauczyć się rozpoznawania narzędzia zbrodni na podstawie zadanego obrażenia i przybliżyć się do rozwiązania zagadki – kto zabił Jana Kowalskiego?, odpowiedzieć na pytania: ile bakterii zasiedla nasz organizm?, jak bogate jest nasze „życie wewnętrzne”?, „Częste mycie skraca życie?”. Oprócz sporej porcji wiedzy młodzież wykonała samodzielnie kilka doświadczeń, m. in. zapoznała się z budową wewnętrzną owadów wykonując sekcję karaczana amerykańskiego oraz przygotowała preparat z materiału biologicznego i przeanalizowała go pod kątem rozpoznawania wszy.
Myślę, że dla uczniów był to niezapomniany czas, mile spędzony w gronie kolegów i koleżanek. Z pewnością za rok wrócimy tutaj ponownie!

Marta Pankiewicz

Skip to content