Udział pierwszoklasistów gimnazjum w Konkursie Recytacji Poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

W piątek 13 stycznia dwaj uczniowie kl. Ia gimnazjum: Kacper Kaznowski i Kornel Weber reprezentowali naszą szkołę w XIV Międzygimnazjalnym Konkursie Recytacji Poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, organizowanym przez Gimnazjum Nr 7 noszące imię tego poety. Konkurs był doskonałą okazją, aby słuchając młodych recytatorów, świetnie prezentujących wiersze Gałczyńskiego, przenieść się w świat jego twórczości. Była to też okazja do wysłuchania cennych dla młodych ludzi uwag i wskazówek, jakich po recytacji udzielił wszystkim pan Jan Polak – dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku, a tu pełniący funkcję przewodniczącego jury.  W słowach skierowanych do miłośników poezji powiedział, że w prezentacji ważna jest prawda przekazu: właściwe zrozumienie wiersza oraz umiejętność przekazania jego treści słuchającym. Zwrócił przy tym uwagę, „do Gałczyńskiego trzeba znaleźć klucz, gdyż jego twórczość to niejednokrotnie kilkupiętrowa satyra”. Podkreślił również, że kontakt z literaturą wymaga właściwego artykułowania słów i umiejętności operowania pauzą.
Po tym krótkim wykładzie pan Jan Polak wręczył nagrody tym, których prezentację wraz i innymi członkami jury ocenił najwyżej.
Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń Długosza – Kornel Weber, który zajął III miejsce.
Każdy z uczestników otrzymał dyplom i pamiątkowe gadżety, każdy też mógł usłyszeć wskazówki, jakie indywidualnie dla każdego z uczestników przygotował p. Jan Polak, notując swoje spostrzeżenia podczas recytacji. Z tej możliwości skorzystał drugi z uczestników – Kacper Kaznowski – który z zadowoleniem przyjął słowa pochwały, a zgodnością wychwycone przez profesjonalnego aktora uwagi.
Dziękuję chłopcom za reprezentowanie szkoły, gratulując pięknych występów.

Lidia Wiśniewska

Skip to content