Przystanek Historia w Centrum Kultury Browar B

Spektakl w reżyserii i z udziałem Jerzego Zelnika pt. “Blizny Pamięci – rzecz o Janie Karskim” to niezapomniana lekcja historii.

23 stycznia w sali widowiskowej Centrum Kultury “Browar B” klasy IA i IC oraz grupy z rozszerzeniem historii z klas II B i III B naszego liceum, jak i klasa II e gimnazjum mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu pod opieką naszych nauczycieli. Warto tutaj nadmienić, iż przedstawienie to wpisało się w projekt “Przystanek Historia”, który skierowany jest do dzieci, młodzieży, jak i wszystkich zainteresowanych dziejami Polski i świata.

Jan Karski, a właściwie Jan Romuald Kozielewski to obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych. Ukończył studia prawnicze. Był dyplomatą i historykiem, wykładowcą akademickim i profesorem Uniwersytetu Georgetown. Najbardziej jednak znacząca była jego misja dotycząca przekazania Zachodowi raportu o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej przez Niemców Polski. Jego raporty, obok świadectw rotmistrza Pileckiego, są  pierwszymi na świecie, które ujawniały Holokaust.

Ten bohaterski kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Uhonorowany przez Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, honorowy obywatel państwa Izrael. W 2016 mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady.

                                              Anna Baranowska

Skip to content