Matematykę i fizykę można polubić – Uczę się z Anwilem

Panie Joanna Karwowska i Agnieszka Sołtysiak oraz Pan Grzegorz Matusiak przygotowali dla chętnej młodzieży cykl zajęć matematyczno – fizycznych.

Uczestnicy mogli nauczyć się na zajęciach prowadzonych przez p. Sołtysiak różnych trików matematycznych przydatnych przy szybkim liczeniu w pamięci, a niesamowite zagadki matematyczne zaintrygowały nawet najbardziej sceptycznych uczniów. Dodatkowo uczniowie poznali zasady dwóch gier logicznych “Mosty” i ” Sudoku”. Po tym niesamowitym zetknięciu się z nietypowym obliczem matematyki uczestnicy przenieśli się na zajęcia do p. Karwowskiej, gdzie otrzymali podstawowe informacje dotyczące trygonometrii i funkcji kwadratowej. Zapoznali się z wykresem funkcji trygonometrycznych i nauczyli się odczytywania wartości kąta ostrego w trójkącie prostokątnym. Dodatkowo zdobyli wiedzę jak rozwiązać równanie kwadratowe na kilka sposobów. Zdobyte na zajęciach p. Karwowskiej informacje przydały się na kolejne zajęcia tym razem były to zajęcia prowadzone przez p. Matusiaka. Składały się one z dwóch części: doświadczalnej i ćwiczeniowej. W tej pierwszej części uczestnicy mogli nauczyć się strzelania do celu piłeczką tenisową z działa pneumatycznego na sprężone powietrze. W drugiej części zajęć dokonali analizy przeprowadzonych doświadczeń z działem i dzięki obliczeniom matematyczno – fizycznym dowiedzieli się jak to wszystko działa i jakie procesy zachodzą w czasie wystrzału.

Ten trzyetapowy cykl zajęć zakończył się konkursem. Składał się on z trzech części: konkursu na szybkie liczenie, testu wiedzy matematyczno – fizycznej oraz zawodów z gier logicznych. Najlepsi i najwytrwalsi uczestnicy zdobyli cenną nagrodę, książkę: “Gabinet matematycznych zagadek”.

Joanna Karwowska

Skip to content