Programowanie – intelektualna zabawa podczas ferii

W piątek 03.02.2017 r. zakończyły się pięciodniowe zajęcia z programowania dla gimnazjalistów z naszego miasta, zorganizowane w ramach „Święta nauki w Długoszu” finansowanego przez Fundację ANWIL dla Włocławka. Były one ukierunkowane na rozwiązywanie problemów i myślenie algorytmiczne.

W poniedziałek tworzyliśmy gry w przyjaznym wizualnym środowisku Scratch, poznając konstrukcje języków programowania. Scratch  uczy myślenia kreatywnego i strategicznego, dzięki czemu uczniowie zdobywają znacznie więcej umiejętności, niż tylko programowanie w Scratchu. Wspólnie zaprogramowaliśmy podstawowy szkielet gry , a później fantazja, wyobraźnia i pomysłowość uczniów zaowocowały przeróżnymi grami. Powstały gry polegające na przeprowadzeniu bohatera przez tor poruszających się przeszkód w określonym czasie oraz platformówki składające się z wielu etapów. Następnego dnia tworzyliśmy ciekawe wzory z powtarzanych figur geometrycznych oraz fraktale. W ten sposób poznaliśmy pojęcie rekurencji. W środę rozpoczęliśmy programowanie w języku C++. Formułowaliśmy własne funkcje i wykorzystywaliśmy rekurencję. Zajęcia były tak prowadzone, aby skorzystali z nich zupełni nowicjusze, jak i ci, którzy już wcześniej próbowali programować. Przez dwa kolejne dni, korzystając z zestawu Arduino, weszliśmy w świat robotyki. Budowaliśmy proste układy elektroniczne z oprogramowaniem. Przy okazji zdobyliśmy również trochę wiedzy z fizyki. Skonstruowaliśmy: włącznik światła z „czasomierzem”, układ przełączanych świateł drogowych, sygnalizator otwarcia okna oraz woltomierz, utrwalając przy tym umiejętność programowania. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem łączyli poszczególne elementy, testowali działanie układów, a niektórzy próbowali zmieniać ich działanie według własnych pomysłów. Na koniec zajęć młodzież za wytrwałą i owocną pracę została nagrodzona książkami, które pozwolą na dalsze pogłębianie zdobytych umiejętności.

Jadwiga Piasecka

Skip to content