Ciekawe ferie w Toruniu – dzień drugi

Druga wycieczka do Torunia, zorganizowana przez pana Konrada Trokowskiego, odbyła się w środę, 8 lutego. Tego dnia do Polski dotarły mrozy, dlatego program zwiedzania uległ nieznacznym modyfikacjom, aby uczniowie jak najkrócej przebywali na zewnątrz, gdzie temperatura spadła poniżej minus 8 stopni Celsjusza.

Podobnie jak we wtorek, trzynastu uczestników wycieczki spotkało się z pomysłodawcą i organizatorem – panem Konradem Trokowskim na dworcu PKP we Włocławku, skąd pociągiem Przewozów Regionalnych bez problemu dotarli do Torunia. Temperatura pozwoliła na krótkie zwiedzenie trzech ważnych kościołów znajdujących się blisko siebie na Starówce, a więc Katedry śś. Janów, kościoła akademickiego pw. Ducha św. i parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

Zgodnie ze słowami byłego proboszcza tej parafii – ks. Józefa Nowakowskiego, to właśnie do tego kościoła dotarł Waldemar Chrostowski – kierowca księdza Jerzego Popiełuszki, aby zawiadomić świat o porwaniu kapelana Solidarności. Tutaj znajduje się także barokowy nagrobek Anny Wazówny.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się piechotą do Domu Legend Toruńskich, gdzie usłyszeli ciekawe i pełne humoru opowieści o powstaniu Krzywej Wieży, o flisaku i żabach oraz o karach, które w Toruniu spotykały złoczyńców. Po wizycie w sklepie z piernikami grupa wycieczkowa udała się do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, aby wziąć udział w lekcji muzealnej. Uczniowie podzielili się na pięć grup i otrzymali karty pracy zawierające różne zadania dotyczące życia urodzonego w Toruniu Tony’ego Halika. Odpowiedzi na wszystkie pytania uczniowie musieli znaleźć, eksplorując dwupiętrową wystawę i umiejętnie kojarząc fakty. Najlepiej poradzili sobie Julia Rawska, Szymon Waśkiewicz i Piotr Sikorski, którzy w nagrodę za darmo zjedli obiad.

Jeszcze przed posiłkiem uczestnicy wycieczki obejrzeli ciekawy seans w planetarium pt. „Ziemia – planeta Kopernika”. Następnym punktem programu było Muzeum Dom Kopernika, zorganizowane w budynku, w którym w 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik.

Dla niektórych uczniów środowa wycieczka była pierwszą w życiu okazją do przejazdu tramwajem, gdyż we Włocławku ta forma transportu publicznego nie funkcjonuje. Właśnie tramwajem uczestnicy wyjazdu przemieścili się do Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń Plaza, gdzie spędzili ponad dwie godziny na czystej zabawie, grając w kręgle, bilard i inne zręcznościowe gry.

Podróż na dworzec PKP dostarczyła nieprzewidzianych przygód, ale ostatecznie wszyscy zameldowali się punktualnie we Włocławku. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.

Konrad Trokowski

Skip to content