Superfarmer to znana gra planszowa autorstwa polskiego matematyka Karola Borsuka wydana pierwotnie w 1943 roku jako Hodowla zwierzątek. W grze może brać udział od dwóch do sześciu graczy, którzy prowadzą swoje farmy. Hodować można króliki, owce, świnie, krowy oraz konie. Dodatkowo gracz może nabyć małego i dużego psa, które chronią jego inwentarz przed lisem i wilkiem. Ostatni element zestawu stanowią dwie dwunastościenne kostki, na których umieszczono wizerunki zwierząt hodowlanych oraz szkodników (lisa i wilka).
Jedyny ocalały w czasie wojny egzemplarz gry znajduje się w Warszawie w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie co roku odbywa się ogólnopolski finał turnieju w Superfarmera.
Podczas grania w Superfarmera dzieci ćwiczą:
- podejmowanie decyzji
- analizowanie sytuacji i ocenianie ryzyka
- liczenie i przeliczanie na pary
- tworzenie strategii
- myślenie kilka kroków naprzód
- przewidywanie skutków.
W ostatnim tygodniu przed feriami pod czujnym okiem p. Karoliny Szałek, p. Gabrieli Goszcz, p. Klaudii Majewskiej-Rybackiej oraz p. Andrzeja Gołębieskiego w podstawówce Długosza odbył się szkolny turniej w Superfarmera. W rozgrywkach wzięło udział prawie 70 uczniów naszej szkoły, z których do finału przeszło 20 osób. Podczas niezwykle emocjonujących rozgrywek finałowych udało wyłonić się 4 zwyciezców, a są nimi:
- Franciszek Wszelak (kl. 2a) – I miejsce
- Aleksander Kwiatkowski (kl. 3b) – II miejsce
- Krzysztof Zasada (kl. 3b) – III miejsce
- Tomasz Darowski (kl. 6) – IV miejsce
W organizacji turnieju wsparło nas wydawnictwo GRANNA, które ufundowało nagrody dla zwycięzców oraz dyplomy dla wszystkich uczestników. Serdecznie dziękujemy!
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!
Klaudia Majewska-Rybacka