Narodowe Czytanie

Wczoraj, 21 lutego 2017 r., w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda ogłosił tytuł wybranego przez Polaków dzieła, jako lekturę na Narodowe Czytanie 2017. Zwycięskim tytułem jest:

“Wesele” – Stanisława Wyspiańskiego

Do 15 lutego 2017 r. każdy mógł zagłosować na ulubioną lekturę poprzez ankiety zamieszczone na stronie Prezydent.pl oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościowych: na Facebooku i na Twitterze. 

W tym roku lekturę na Narodowe Czytanie wybierano z następujących propozycji:

  • „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,
  • „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego,
  • „Beniowski” Juliusza Słowackiego,
  • „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Tę listę ważnych dzieł polskiej literatury stworzono po konsultacjach przeprowadzonych z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Długoszacy, podczas lekcji bibliotecznych, zapoznali się z fragmentami zaproponowanych w tym roku utworów. Głośne czytanie przez uczniów tak różnych gatunków literackich jak powieść, historyczny szkic obyczajowy, poemat czy dramat, wzbudzało czasem emocje i zachwyt lub wręcz przeciwnie niechęć do danego tytułu, dlatego wybory naszych gimnazjalistów były różne. Jednak w klasowych głosowaniach, dwukrotnie zwyciężył tytuł wybrany przez Polaków.

Narodowe Czytanie rozpocznie się 2 września również w naszej szkole.

Nie będzie łatwo

Sławomira Lewandowska

(zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Kancelarii Prezydenta RP)

Skip to content