Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to poświęcone zostało pamięci  żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Zostało ono ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Początki inicjatywy Dnia Żołnierzy Wyklętych sięgają roku 2001, kiedy to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Sejm polski oddał w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Ostatecznie inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano w naszej szkole gazetkę tematyczną (przy zaangażowaniu uczniów klasy III A LO) oraz zaplanowano piątkowe wyjście młodzieży z klasy I A LO do Browaru B na pokazy filmów:  „Zapora”, „Obława” i „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”. W propozycji Centrum Kultury jest też spotkanie z Kajetanem Rajskim- autorem m.in. książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

Anna Baranowska

Skip to content