Michalina Wszelak z klasy 6 SP- finalistką Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z Języka Polskiego

Miło mi poinformować, że Michalina Wszelakuczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza uzyskała tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie Kuratoryjnym z Języka Polskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że znalazła się ona w bardzo wąskim gronie osób reprezentujących Włocławek w Bydgoszczy. Tegoroczne wymagania konkursowe, podobnie zresztą jak i z innych przedmiotów, były niezwykle wysokie, dlatego muszę wspomnieć, że uczennica opanowała wiele zagadnień gimnazjalnych z teorii literatury czy gramatyki, w tym dwie książki Jana Miodka, nad którymi śmiało może pochylić się niejeden licealista. Musiała oczywiście przeczytać i zrozumieć książki z listy lektur odpowiednio na etap rejonowy i wojewódzki. Były to na szczęście dość ciekawe pozycje, niezwykle mądre i wzruszające opowieści o ludziach uwikłanych w swój czas, np. o dziewczynie urodzonej na Bałkanach w czasie konfliktu w latach 90., czy chłopcu z typowego dla PRL-u „bidula”, z bardzo wiernym opisem rzeczywistości w stanie wojennym. Książki te stały się pretekstem do wielu rozmów o tożsamości, naszych korzeniach i o tym, jak przeszłość kształtuje ludzkie życie, wpływa na ich decyzje. Michalina jest uczennicą Długosza od niedawna i myślę, że podjęte w tym roku wyzwanie będzie kontynuowała w klasach starszych na kolejnych konkursach kuratoryjnych. Gratulujemy uczennicy sukcesu i życzymy powodzenia w naukowych zmaganiach.

Wioletta Piasecka

Skip to content