Apel z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja

Konstytucja 3-go Maja, a właściwie Ustawa Rządowa, to uchwalony 3 maja 1791 roku dokument, regulujący ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uznaje się ją za pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę, regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

Dziedzictwo Konstytucji 3 – go Maja stało się początkiem opowieści o nowoczesnym narodzie polskim. Wolność obudzona 3 maja 1791 roku, wolność powszechna i demokratyczna, pielęgnowana przez pokolenia, przetrwała do dzisiaj. Świadectwem tychże wydarzeń była akademia, przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Młodzież w podniosłym spektaklu przywołała obrazy z historii Polski z końca XVIII wieku. Nie zabrakło wspaniałej gry aktorskiej, oprawy muzycznej, a także strojów z ówczesnej epoki.

W ramach Święta Konstytucji 3-go Maja zorganizowano w naszej szkole także konkursy historyczne. Poniżej lista nagrodzonych uczniów:

Gimnazjum
Konkurs plastyczny upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3-go Maja
I miejsce – Zuzanna Kaczmarek Ie
II miejsce – Nikola Bogusławska Ic
III miejsce – Sara Jabłońska IIIc

Okoliczności uchwalenia Konstytucji 3-go Maja – prezentacja multimedialna
I miejsce – Justyna Potyra IIIc
II miejsce – Adam Bożenda Id
III miejsce – Wiktor Kuchta IIb

Uchwalenie Konstytucji 3-go Maja – konkurs literacki
I miejsce – Rafał Wierszyło Ia
II miejsce – Angelika Zwolińska IIIc
III miejsce – Julia Celmer IIIb

Gra planszowa – Quiz o Konstytucji 3-go Maja
Wyróżnienie – Aleksandra Lewandowska IIIa

Liceum
Okoliczności uchwalenia Konstytucji 3-go Maja – prezentacja multimedialna
I miejsce – Ewelina Kowalska I B
Wyróżnienie – Marika Graczyk IIB

Katarzyna Kwiatkowska

 

Skip to content