Ku upragnionej przygodzie!

W dniach 12-13 czerwca br. klasy Ib, Ie oraz IIId gimnazjum wraz z wychowawcami udały się na zasłużoną i wyczekiwaną po całorocznych trudach wycieczkę na trasie Zator-Kraków-Ojców. Grafik był dosyć napięty, ale wszyscy podołali kondycyjnie temu wpisującemu się w wakacyjny już klimat zadaniu.

Wyprawę rozpoczęliśmy o godz. 5.15 wyruszając spod gmachu naszej szkoły. Pierwszym punktem na mapie przygód był największy w Polsce rodzinny park rozrywki „Energylandia” położony w miejscowości Zator. Miejsce to okazało się rajem dla miłośników doznań ekstremalnych. Przebogaty wachlarz atrakcji obejmował rozwijające zawrotne prędkości rollercoastery, wirujące karuzele, nieprzewidywalne autozderzaki oraz strefę wodną  z bitwą morską. Dla nieco spokojniej usposobionych uczestników dostępne były ekspozycje ukazujące bogactwo starożytnych cywilizacji Rzymian, Egipcjan czy Azteków. Moc wrażeń dostarczał też seans w technologii 7D gdzie można było np. zasmakować iście realnej ucieczki przed rekinem w odmęty przebogatego w różnorakie formy życia oceanu.

Po zakosztowaniu najciekawszych atrakcji „Energylandii” udaliśmy się do Krakowa, gdzie po szybkim kwaterunku rozpoczęliśmy zwiedzanie jakże klimatycznego Kazimierza. Naszym oczom ukazało się bogactwo kultury żydowskiej w formie architektury synagog, opowieści o wielokulturowej spuściźnie tamtych czasów, przybliżeniu sylwetek zasłużonych dla Krakowa postaci lekarzy, adwokatów czy działaczy społecznych związanych z gminą żydowską. Wszystko to przebiegało w rytmie pobrzmiewającej w tle muzyki etnicznej, która pomogła nam bardziej wczuć się w atmosferę miejsca gdzie nagrywano m.in. sceny do oscarowej produkcji „Lista Schindlera”. U kresu dnia przyszedł czas na posiłek, integrację oraz regenerujący sen.

Drugiego dnia ruszyliśmy na Wawel aby podziwiać wnętrza tamtejszej katedry. Była to wielka lekcja historii podczas której mogliśmy podziwiać sarkofagi królów i dowódców (m.in. Władysława Jagiełły, Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszko), wybitnych reprezentantów polskiej kultury (tj. Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza), a także dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Kolejnym punktem był Kościół Mariacki obok którego mogliśmy wysłuchać hejnału oraz później zbadać kryjące się w jego wnętrzu skarby związane ze sztuką sakralną. W trakcie naszej wizyty nie mogło zabraknąć 2 punktów obowiązkowych dla każdego długoszaka-wizyty pod oknem papieskim, gdzie tyle razy wlewał radość w serca Polaków Ojciec Święty Jan Paweł II, oraz symbolicznego zdjęcia pod domem którego gospodarzem był swego czasu sam… Jan Długosz! Nie zapomnieliśmy o krakowskiej Alma Mater – Uniwersytecie Jagiellońskim. Wizyta na dziedzińcu historycznej siedziby tej uczelni skłoniła niektórych uczestników naszej wyprawy do wstępnych planów studenckich 😉 Po dwugodzinnym poszukiwaniach pamiątek oraz kosztowaniu specjałów serwowanych przez krakowskich piekarzy, przyszedł czas na drogę powrotną w trakcie której odwiedziliśmy Ojców. W tutejszym Parku Narodowym odbyliśmy ścieżkę edukacyjną docierając do Bramy Krakowskiej. Zapoznając się z hodowlą tutejszego pstrąga potokowego, podziwiając wapienne ostańce oraz odwiedzając „źródełko miłości” zakosztowaliśmy nieco piękna przyrodniczego Polski.

Wyprawa zakończyła się w późnych godzinach nocnych szczęśliwym powrotem na ul. Łęgską. Mamy nadzieję, że uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą bogactwa kulturowo-przyrodniczego naszej Ojczyzny, a także wyciągnęli kilka cennych lekcji dotyczących zasad porządkowo-organizacyjnych.

Marta Pankiewicz
Agata Nawrocka
Jakub Kostrzewski

Skip to content