Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej na Festynie Archeologicznym w Biskupinie

Każdego roku we wrześniu odbywa się Festyn Archeologiczny w Biskupinie, organizowany przez tamtejsze Muzeum Archeologiczne oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas kilku dni na terenie rezerwatu prezentowane są różne aspekty życia ludzi w przeszłości.

Tradycją Długosza są coroczne wyjazdy na tenże festyn. W tym roku wychowawcy młodszych klas zorganizowali dwie wyprawy. Jedną z nich był piątkowy wyjazd klas 4c i 5a pod opieką p. Emilii Chodoły, p. Bożeny Sobierajskiej i p. Wioletty Piaseckiej. Bohaterami tegorocznej edycji byli wojownicy i ich boscy opiekunowie. Uczniowie mogli podziwiać ścierające się na arenie drużyny piastowskie, madziarskie i wikińskie, gdyż miały tam miejsce inscenizowane bitwy przeplatane mitycznymi opowieściami. Zaprezentowano dawne uzbrojenie, techniki walki i sferę duchową walczących – wiele uwagi poświęcono bóstwom obecnym na co dzień w życiu wojowników.

Ponadto długoszacy z zapałem zwiedzali biskupińskie chaty, by dowiedzieć się, jak niegdyś ludzie korzystali z leczniczych właściwości ziół, jak mieszkali, czym się zajmowali. Pracownicy muzeum ciekawie opowiadali o tych odległych czasach. Wiele emocji z pewnością wywoływało lepienie glinianych naczyń czy wytwarzanie bransolet z brązu i naszyjników ze szklanych paciorków. Była to z pewnością żywa lekcja historii, a takie, jak wiemy, zostają w pamięci najdłużej.

Wioletta Piasecka

Skip to content