Noc Biologów 2018

12 stycznia 2018 roku młodzież gimnazjalna wraz z opiekunami: p. Dorotą Antczak, p. Ewą Bieniek, p. Sandrą Iwańską oraz p. Martą Pankiewicz już po raz trzeci uczestniczyła w Nocy Biologów zorganizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
której celem jest zachęcanie wszystkich entuzjastów przyrody ożywionej, tych najmniejszych i tych nieco większych, do odkrywania tajników życia.

Przygotowano interesujące wykłady,  pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne, gry oraz konkursy. Uczniowie mogli odkrywać sekrety pracy naukowców. Nie zabrakło również okazji do dyskusji i zaspokajania swojej ciekawości z zakresu różnych dziedzin biologii. Uczniowie stali się biologami na tę jedną noc, eksperymentowali i poznawali świat ożywiony, mogli m.in. poznać niezwykły świat roślin, odwiedzając uniwersytecką szklarnię oraz poznać zagrożenia, które czyhają ze strony roślin ozdobnych w mieszkaniu,
w nastrojowym świetle sztucznym, nauczyć się rozpoznawania narzędzia zbrodni na podstawie zadanego obrażenia i przybliżyć się do rozwiązania zagadki – kto zabił Jana Kowalskiego?, dowiedzieć się, że sen jest tak istotny oraz usłyszeć kilka ciekawostek na jego temat (o czym śnią osoby głuchonieme lub niewidome?, w jakim języku będę śnił gdy przeprowadzę się do innego kraju?), przenieść się w głąb ludzkiego ciała i zobaczyć, jak wygląda wnętrze ciała człowieka. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia połączone z pokazem żywych węży, na których dowiedzieliśmy się, jak powstają grzechotki u grzechotników, czy boa dusiciel może być niebezpieczny dla człowieka, dlaczego jady różnych węży działają odmiennie i jak powstają surowice przeciwko ich ukąszeniom.

Myślę, że dla uczniów był to niezapomniany czas, mile spędzony w gronie kolegów i koleżanek. Z pewnością za rok wrócimy tutaj ponownie!

Marta Pankiewicz

Skip to content