“Długosz – Nauka z pasją” – “Chemia w trzech odsłonach”: dzień trzeci

W środę, 14 lutego 2018 w ramach trzeciego dnia zajęć chemicznych “Długosz – Nauka z pasją” grupa 30 uczniów wraz z dwoma opiekunami odbyła wycieczkę do elektrowni wodnej zlokalizowanej we włocławskiej tamie. Naszym przewodnikiem po tym unikalnym obiekcie był pan Wojciech Zasada – główny specjalista ds. elektrycznych, automatyki i ruchu elektrowni EW Włocławek.

Tamę we Włocławku znają właściwie wszyscy, ale niewielu miało okazję wejść do jej środka i zobaczyć, w jaki sposób produkuje się prąd elektryczny dla miasta Włocławek. Dzięki sprawności organizacyjnej osób zaangażowanych w projekt, zwiedzenie Elektrowni Wodnej Włocławek stało się możliwe. Grupa 30 uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum spotkała się z opiekunami zgodnie z wytycznymi pana Wojciecha Zasady po lewej stronie tamy, patrząc od miasta, naprzeciwko suwnicy bramowej. Początkowo trudno nam było znaleźć ten punkt, ale po przybyciu na miejsce wszystko stało się oczywiste.

Zwiedzając elektrownię, poznaliśmy podstawowe szczegóły techniczne budowy i pracy sześciu turbin, które znajdują się wewnątrz tamy i są napędzane przepływającą wodą. Najciekawszym momentem wycieczki był jednak spacer korytarzem, zbudowanym poniżej dna Wisły na głębokości ponad 22 metrów, ciągnącym się przez całą elektrownię. Zwiedzanie zakończyliśmy na zewnątrz tamy, obok miejsca przygotowanego specjalnie dla pływających w rzece ryb, aby mogły bez problemów przedostawać się pod zaporą. Wycieczka trwała godzinę i była bardzo pouczająca dla uczniów.

Jako grupa uczestnicząca w zajęciach chemicznych w ramach projektu “Długosz – Nauka z pasją” dziękujemy Fundacji Anwil dla Włocławka za współfinansowanie naszego przedsięwzięcia oraz pani Agnieszce Wierszyło za opiekę podczas wycieczki do elektrowni wodnej.

Konrad Trokowski

Skip to content