„Wesołe ferie z Długoszem”

W naszej szkole w pierwszym tygodniu ferii odbyły się półkolonie „Wesołe ferie z Długoszem”. Zgodnie z hasłem promującym to wydarzenie zaplanowano warsztaty, dzięki którym dzieci mogły radośnie spędzić czas, bawiąc się i zarazem rozwijając swoje zdolności. Na małych długoszaków czekały zajęcia plastyczne, sportowe, taneczne i kulinarne. Uczniowie mogli się również pobawić w małych odkrywców, porozmawiać po angielsku czy wziąć udział w wycieczkach m. in. do lokalnych firm, by przekonać się, że praca może być pasjonująca. Nie obyło się oczywiście bez wyprawy do kina. Zatem przypomnijmy sobie jak to było…

12 lutego – w pierwszym dniu ferii, pomimo zimowej pogody, która zniechęcała do zabaw w piaskownicy, uczniowie przygotowali doświadczenie-zabawę z „piaskiem” w roli głównej. Z odsieczą przyszedł piasek kinetyczny, który uczestnicy zajęć chemicznych bez problemu samodzielnie wykonali. Zabawa przyniosła dużo radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.  Ponadto warto wiedzieć, że lepienie, ugniatanie itp. doskonale usprawniają motorykę małego szkraba, co ułatwia naukę pisania w szkole. Zaś stawianie budowli z piasku wyostrza orientację przestrzenną, która z pewnością przyda się każdemu.

Również pierwszego dnia podczas zajęć plastycznych uczniowie  z wielką radością wykonali medale okolicznościowe oraz ozdabiali je dowolną techniką, wykorzystując m. in. pastele, farby plakatowe. Wykonywanie prac plastycznych było poprzedzone pogadanką nt. trwających zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang  oraz przewidzianych sukcesów naszych sportowców.W programie półkolonii znalazły się również warsztaty plastyczno – techniczne pt.: „W oczekiwaniu na wiosnę”. Dzieci podczas zajęć rozwijały się plastycznie poprzez poznawanie różnych technik rysunku. Nadrzędnym celem tych spotkań było budzenie i kształtowanie zdolności twórczych młodych ludzi oraz odkrywanie przez nich własnych możliwości.

Wtorkowe gry i zabawy kształtujące, np.  kalambury wymagały od uczniów wyobraźni, umiejętności kojarzenia oraz przełamania nieśmiałości. Podczas zajęć dzieci za pomocą mimiki i mowy ciała przedstawiały zadane hasła. Wspólna zabawa dostarczyła dużo radości oraz wyzwoliła ogrom pozytywnych emocji.

Trzeciego dnia dzieci od rana rywalizowały podczas gry w szachy, a po ciężkich zmaganiach mogły powędrować po wirtualnych światach dzięki komputerom  i iPadom. Po obiedzie natomiast wzięły udział w pieszej wycieczce do włocławskiej firmy RAD-PAK – fabryki maszyn pakujących. Tam miały okazję zobaczyć proces powstawania maszyn, ich programowania oraz pracy. Niemałą atrakcją było zwiedzanie całego zakładu.

Kolejnego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Diecezjalne we Włocławku. Bez wątpienia byli zdumieni zgromadzonymi tam tak cennymi zbiorami. Jednymi  z najstarszych eksponatów, które mogli obejrzeć, były złote i srebrne relikwiarze zawierające kości świętych, liczące nawet ponad tysiąc lat. Dzieci podziwiały pięknie zdobione monstrancje i kielichy mszalne czy iluminowane inkunabuły o barwnych inicjałach. Miały również możliwość obejrzeć wiele malowideł, rzeźb, medali z wizerunkami papieży, naczyń z wykopalisk, a także pamiątek z misji.

W kolejnym dniu ferii w Długoszu gościli Ratownicy Medyczni, którzy podczas zajęć omawiali bardzo ważne zagadnienia z pomocy medycznej. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak pomóc osobie poszkodowanej. Ratownicy podkreślali, że dzięki właściwej reakcji niejednokrotnie można uratować komuś życie. Uczestnicy półkolonii najpierw słuchali teorii, a następnie mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Długoszacy świetnie sobie poradzili i zaskakująco szybko nauczyli się właściwej resuscytacji.

W ostatni dzień ferii zimowych uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do Multikina na film pt.: „Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska”. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się przygodom głównej bohaterki. Bajka pokazała młodym widzom, że warto pomagać innym oraz żyć w zgodzie ze wszystkimi. Następnie uczestnicy zimowych ferii udali się do szkoły na zajęcia: łamigłówki anglojęzyczne – język angielski na wesoło. Podczas spotkania zastosowano różnorodne  techniki i metody poznawcze. Zajęcia zapewniły dzieciom dobrą zabawę i jednocześnie umożliwiły trwałe zapamiętanie słówek.
To był bardzo kreatywnie spędzony czas dla uczestników zimowych półkolonii z Długoszem. Uczniowie uczyli się poprzez zabawę, utrwalali poznane dotychczas umiejętności i integrowali z innymi długoszakami.
Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas w  Muzeum Diecezjalnym, możliwość zwiedzania firm: „RAD-PAK”, „CHEKO”. Dziękujemy goszczonym w szkole Ratownikom Medycznym za poprowadzenie bardzo potrzebnych zajęć, a także Fundacji Anwil za upominki dla naszych uczniów.

 

Opiekunowie półkolonii zimowych w Długoszu

 

 

 

Skip to content