Msza święta odpustowa – święto św. Kazimierza Królewicza

Kaplica w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza ma swojego patrona. Jest nim św. Kazimierz – syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.  W związku z przypadającym 4 marca wspomnieniem tego świętego, w piątek, 2 marca, była sprawowana w naszej szkole uroczysta Msza Święta odpustowa. Przewodniczył jej oraz homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Waszczyński.

W wygłoszonym słowie ks. Waszczyński zaczął od wspomnień związanych ze „szkołą Długosza” – otóż, gdy rozpoczynał studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, w związku z tym, że było tak wielu alumnów, część z nich mieszkała  i uczyła się w budynku, w którym obecnie mieści się nasza szkoła. Wśród nich był nasz piątkowy Gość. Następnie ks. prałat Waszczyński przywołał sylwetkę św. Kazimierza, królewicza. Wskazał na jego związek z patronem Zespołu Szkół Katolickich, bowiem ksiądz Jan Długosz był  – obok Kallimacha – jednym z nauczycieli synów Kazimierza Jagiellończyka.  Słynny polski kronikarz napisał o swoim podopiecznym: „Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu”. Święty Kazimierz był szczerym czcicielem Matki Bożej, stąd też w naszych szkolnych uroczystościach szczególnie zaznaczyła swoją obecność Sodalicja Mariańska. W „szkole Długosza” powstała ona już sto lat temu, a jej sztandar wrócił do szkoły po reaktywacji dzięki wielkiemu zaangażowaniu przewodniczącego piątkowej Mszy św. księdzu prałatowi Waszczyńskiemu.

Część homilii ks. prałat poświęcił męczeństwu włocławskich kapłanów i nauczycieli w czasie II wojny światowej. Po usłyszanej historii na pewno każdy z długoszaków z większym zrozumieniem będzie śpiewał słowa szkolnego hymnu, w którym jest m.in. mowa o nauczycielach „na śmierć skazanych w ciężkiej wojnie”. Ksiądz Waszczyński przybliżył zebranym dzieje podstępnego aresztowania, wywiezienia i zamordowania elity intelektualnej Włocławka. Zwrócił nawet uwagę na fakt, że to działanie Niemców poprzedziło podobne, skierowane wobec profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak samo okrutnie okupanci postąpili wobec włocławskich księży. Te smutne wydarzenia z historii Polski przypomina kamień z tablicami pamiątkowymi, umieszczony na miejscu dawnego więzienia, w pobliżu Sądu Rejonowego we Włocławku.

Na zakończenie Mszy św. ksiądz dyrektor Jacek Kędzierski podziękował czcigodnemu Gościowi za sprawowaną Eucharystię, a młodzieży za bardzo liczne i godne uczestnictwo w uroczystościach odpustowych.

A. Szumińska

Skip to content