„W Krzyżu Zbawienie”- Misterium Męki Pańskiej

W drugim dniu rekolekcji uczniowie gimnazjum i liceum Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza spotkali się w auli Wyższego Seminarium Duchownego, aby wspólnie przeżywać mękę Pana Jezusa, która w przejmujący sposób została ukazana przez wychowanków internatu oraz uczniów ZSK pod czujnym okiem wychowawcy i reżysera zarazem – p. Agnieszki Lasoty –Staszak.

Cisza i skupienie… to reakcja publiczności na to, co działo się na scenie. A co było na scenie? Ci, którzy nie byli, mogą się jedynie domyślać, bo sceny z ostatniej ziemskiej wędrówki Jezusa odegrane przez młodych aktorów w niezwykły i przejmujący sposób docierały do tych, którzy bezpośrednio uczestniczyli w tym wydarzeniu. Cierpienie Jezusa, ból Maryi, rozterki Piłata i szczerość Judasza pozwoliły wszystkim zgromadzonym w auli zrozumieć i poczuć autentyczność wydarzeń sprzed prawie dwóch tysięcy lat.

Na uwagę zasługuje bardzo realistycznie odegrana rola Jezusa, w którego wcielił się wychowanek – Piotr Mroczkowski. Jak sam mówi: „Przekazanie tak ważnej tajemnicy wiary zmusiło mnie do tego,aby zapomnieć o swojej osobie i w pełni skupić się na bólu i cierpieniu Tego , który oddał swoje życie na drzewie krzyża”. Zagranie roli Jezusa, to nie tylko wyuczenie się tekstu, ale przede wszystkim głębokie zrozumienie Ewangelii, zjednoczenie się w męce Chrystusa.

Wspomnieć należy również o pozostałych osobach zaangażowanych w to przedsięwzięcie, ponieważ każda z nich na swój sposób przeżyła to wydarzenie i miała kluczowe znaczenie dla odtworzenia historii Nazarejczyka. Byli to m.in. ks. Marcin Lewandowski , p. Dariusz Goldewicz, Eryk Naraziński jako rzymscy legioniści, Klaudia Jankowska jako Maryja, Krzysztof Kamiński w roli Judasza, Paweł Olakowski –Piłat oraz Karolina Ławska, czyli Klaudia – żona Piłata. Swoim talentem aktorskim wykazali się również: Mateusz Halik jako Kajfasz wraz z oskarżycielami: Magdaleną Kochanowską i Aleksandra Bielawską oraz kusiciel – Mirosława Malkus. Ważne zadanie w działalności Jezusa pełnili jego uczniowie, w których rolę wcielili się licealiści naszej szkoły m.in. Grzegorz Murawski jako św. Piotr oraz gościnnie Szymon Mroczkowski, uczeń 3. klasy gimnazjum w Wilczynie jako św. Jan. Podkreślić należy wymiar symboliczny św. Weroniki, w rolę której wcieliła się Dagmara Szudzik oraz kobiety obecnej przy zaparciu się św. Piotra- Michaliny Dryjańskiej. W biblijne opisy miejsca akcji wprowadzała wszystkich zgromadzanych Izabela Biernacka jako narrator.

Atmosferę i nastrój podkreślała oprawa muzyczna, którą przygotowały i pięknie wykonały: Marta Bielawska i Sylwia Kubacka.

Misterium Męki Pańskiej zaprezentowanego przez wychowanków internatu wraz uczniami ZSK nie można określić jako zwykłego przedstawienia, jakie często widujemy podczas szkolnych uroczystości. Jak powiedziała p. Agnieszka Lasota-Staszak: „Chciałabym, aby przygotowane przeze mnie Misterium stało się dla odbiorców szczególnym rodzajem modlitwy na okres Wielkiego Tygodnia…”

​Aneta Wąsik

Skip to content