19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zrywu zbrojnego Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz szósty akcję społeczno – edukacyjną ,,Żonkil”. W całej Polsce wolontariusze wręczali na ulicach, szkołach i innych instytucjach papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. W akcji tej udział wzięła również nasza szkoła. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić to wydarzenie.
Wiele osób się zastanawia dlaczego akurat żonkile stały się symbolem tego wydarzenia. Otóż jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Akcja ta miała na celu rozpowszechnienie tego symbolu i szerzenie wiedzy na temat samego wydarzenia.
Dziękujemy bardzo wolontariuszom Szkolnego Koła Wolontariatu oraz innym uczniom, którzy przygotowali papierowe żonkile na to wydarzenie.
Sandra Iwańska
Paulina Iwańska
Jakub Zemlak