Akcja społeczno-edukacyjna „ŻONKIL” w naszej szkole

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zrywu zbrojnego Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz szósty akcję społeczno – edukacyjną ,,Żonkil”.  W całej Polsce wolontariusze wręczali na ulicach, szkołach i innych instytucjach papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. W akcji tej udział wzięła również nasza szkoła. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić to wydarzenie.

Wiele osób się zastanawia dlaczego akurat żonkile stały się symbolem tego wydarzenia. Otóż jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Akcja ta miała na celu rozpowszechnienie tego symbolu i szerzenie wiedzy na temat samego wydarzenia.

Dziękujemy bardzo wolontariuszom Szkolnego Koła Wolontariatu oraz innym uczniom, którzy przygotowali papierowe żonkile na to wydarzenie.

Sandra Iwańska
Paulina Iwańska
Jakub Zemlak

Skip to content