Chemia praktyczna: sztuczna krew

Z inicjatywy pana Konrada Trokowskiego uczniowie w pracowni chemicznej mieli możliwość poznać i pobawić się kompleksami rodankowymi kationu żelaza (III) o barwie krwistoczerwonej. Związki te używane są między innymi na planach filmów kryminalnych, sensacyjnych i horrorów, gdyż znakomicie imitują prawdziwą, ludzką krew.

Zajęcia ze sztuczną krwią cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Z widocznym zaciekawieniem obserowali pokazy otrzymywania i zastosowania tego związku chemicznego. Największe wrażenie robił zwykle pierwszy pokaz prowadzony przez pana Konrada Trokowskiego. Ręka ochotnika nasączana była roztworem rodanku potasu, a następnie tępa część noża namoczoną w roztworze soli żelaza (III) po zetknięciu ze skórą tworzyła krwistoczerwony kompleks wyglądający jak prawdziwa krew. Oczywiście po zakończonym pokazie nauczyciel dokładnie wyjaśnił mechanizm doświadczenia i sposób powstawania sztucznej krwi.

Aniony rodankowe reagują z kationami żelaza (III), tworząc całą gamę czerwonych kompleksów, z których najbardziej intensywną krwistą barwą charakteryzuje się heksatiocyjanianożelazian (III).

Pokaz i zabawy sztuczną krwią to pierwszy z cyklu zainicjowanego przez pana Konrada Trokowskiego “Chemia praktyczna”. W przyszłym roku szkolnym regularnie prezentowane będą ciekawostki chemiczne z różnych dziedzin życia.

Konrad Trokowski

Skip to content