Wielka podróż długoszaków na Bałkany

Tradycją szkoły stało się wyruszanie pokaźnej grupy uczniów Długosza w wielką podróż po Europie na kilkudniową lekcję geografii, historii, historii sztuki, języków obcych, a przede wszystkim – życia…

Tym razem 68 młodych podróżników pod okiem opiekunów: p. A. Szabłowskiej, p. Anny Waśkiewicz, p. Rafała Kurzępy i p. A. Przybylskiego za cel wyprawy obrało Bałkany. Podróż wiodła przez Słowenię, gdzie zachwycaliśmy się uroczymy miastami – Mariborem i Lublaną oraz Jaskinią Postojną- istnym cudem natury, jedną z największych i najpiękniejszych jaskiń na świecie. Przekroczenie granicy chorwackiej zwiastowało kolejne miłe niespodzianki- mieliśmy okazję przypatrywać się  chorwackiemu weselu z tradycyjnymi śpiewami i tańcami, które odbywało się w hotelu, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg, a przede wszystkim znów oglądaliśmy zapierającą dech w piersi naturę, wędrując po ścieżkach  Parku Narodowego Jezior Plitwickich i zachwycając się bajkową krainą jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.

Kolejnym przystankiem naszej wyprawy był Split- miasto i port w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim z największą tutejszą atrakcją, czyli pozostałościami gigantycznego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana, którego korytarze i komnaty są obecnymi uliczkami i placykami miasta. Będąc w Dalmacji, nie sposób nie zwiedzić drugiego malowniczego miasteczka, zbudowanego przez Greków 2,5 tys. lat temu- Trogiru ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wspaniała kamienna starówka w Dubrowniku otoczona najdłuższym systemem fortyfikacji w Europie dała nam odpowiedź na pytanie, dlaczego to miasto nazwane jest „Perłą Adriatyku”.

Kolejnym krajem na naszym szlaku była Bośnia i Hercegowina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od modlitwy i skupienia w Medziugorie, by za chwilę przenieść się do Mostaru z jego najcenniejszym zabytkiem, kamiennym mostem nad Naretwą, łączącym dwie części miasta- muzułmańską i chrześcijańską. Byliśmy również w stolicy kraju, w Sarajewie, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii, a katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety sąsiadują tu od wieków. W Belgradzie zwiedziliśmy cerkiew św. Sawy oraz rozległą twierdzę z pięknym widokiem na Dunaj i Sawę. Na koniec został cały dzień w  Budapeszcie, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Widoki zaś z wieczornego rejsu po Dunaju jeszcze na długo pozostaną w najlepszych wspomnieniach.

Dziewięciodniowa wspaniała przygoda na bałkańskim szlaku zadziwiała mozaiką kultur, wyznań i narodowości, imponującą przyrodą, a przede wszystkim postawą    młodych długoszaków – chętnych odkrywania świata, zdyscyplinowanych, wspierających się i umiejących pielęgnować przyjazną atmosferę w tak dużej grupie.

Kolejny już raz zorganizowanie wycieczki powierzyliśmy panu Januszowi Gajewskiemu z biura podróży Travelpoint, któremu bardzo dziękujemy za profesjonalne, rzetelne i bezpieczne przygotowanie wyprawy.

2 czerwca 2018

Anna Waśkiewicz

Skip to content