Bal Gimnazjalny

„Na tym balu nad balami,
Takim, co się pamięta latami”

Uroczystością, która na dobre zagościła w tradycji Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, jest Bal Gimnazjalny, organizowany jako uwieńczenie trzyletniej nauki w gimnazjum.

W tym roku odbył się on 16 czerwca w Pensjonacie Michelin, na obrzeżach Włocławka. Przygotowania tak dużego przedsięwzięcia trwały długo i przyczyniły się do integracji Nauczycieli, Uczniów i Rodziców. Wszystkim zależało na tym, by ta uroczystość  szkolna przebiegła jak najpiękniej i dostarczyła spektakularnych wzruszeń i wrażeń.  Została ona zainaugurowana profesjonalnie wykonanym przez młodzież polonezem, który wzbudził zachwyt wszystkich przybyłych Gości. Gimnazjaliści, pod czujnym okiem swego Mistrza, sumiennie ćwiczyli układy taneczne na długo przed planowanym wydarzeniem, a ich trud nie poszedł na marne. Ten ważny moment balu był dla Uczniów pewnego rodzaju sprawdzianem potwierdzającym ich zdolności.  Wszyscy byli pod wrażeniem wielości figur, zaprezentowanych przez tańczących, które nagrodzili gromkimi brawami. Oficjalnie bal został rozpoczęty przez Dyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku – Księdza Prałata dr. Jacka Kędzierskiego. Swoją przemowę rozpoczął On od poczynienia odwołania do roli staropolskiego poloneza –  tańca, który już od połowy XVI wieku rozpoczyna bale, a jego rolą jest  wprowadzenie dostojnej, ale i  żywiołowej atmosfery wśród gości. Ksiądz Dyrektor skierował słowa podziękowania w stronę Rodziców Uczniów kończących gimnazjum. Szczególnie budujący i godny podziwu jest dla Niego trud, który rodzice codziennie wkładają w wychowanie swoich dzieci. Przemawiający podziękował przy tym za zaufanie Rodziców do Długosza i  powierzenie Szkole swoich pociech. Następnie zwrócił się do kończących naukę Uczniów klas trzecich, pogratulował im wysokich wyników w nauce i życzył, by ich życiowe wybory zawsze okazywały się właściwe i były dokonywane pod natchnieniem Ducha Świętego.  Nie zapomniał także o Pracownikach Długosza – Wychowawcach, Nauczycielach, którzy dokładają wszelkich starań, przekazując  wiedzę i kształtując  charaktery młodych ludzi. Swoją mowę Ksiądz Dyrektor zakończył zachętą do zapomnienia o troskach dnia codziennego i czerpania radości ze wspólnej zabawy.

Po wystąpieniu Księdza Dyrektora o głos został poproszony przedstawiciel Rady Rodziców. Z jego ust padły szczere słowa podzięki  dla Pracowników Szkoły –  za wszelki trud i poświęcenie. Gratulował przy tym umiejętności  stworzenia w Długoszu  niezwykłego klimatu. Nie miał wątpliwości, że dbają o niego wszyscy Pracownicy Szkoły. Według Rodziców, atmosfera panująca w Długoszu sprzyja zdobywaniu wiedzy i pozwala uczniowi na wszechstronny rozwój. Trzy lata nauki w tej Szkole to dla rodziców czas, będący potwierdzeniem oferty i zapewnień, z którymi zapoznawali się, wybierając szkołę dla swoich dzieci. Długosz okazał się miejscem, w którym zdobywanie wiedzy opiera się na odwołaniu do wartości moralnych i etycznych.

Na koniec części oficjalnej spotkania  wypowiedzieli się  sami Uczniowie, którzy z łezką w oku i ogromnym przejęciem szczerze podziękowali Rodzicom, Dyrekcji, Wychowawcom i wszystkim Pracownikom Szkoły.  Ze skruchą przeprosili za niewłaściwe zachowania i wszelkie zło, którego byli autorami. Gimnazjaliści zaakcentowali swoją dumę, że już niedługo formalnie staną się absolwentami Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku.  Odwołując się do myśli Wiktora Hugo, wyjaśnili znaczenie  życiowych powitań i pożegnań. Metaforyką  posłużyli się także, postrzegając  Bal Gimnazjalny jako koniec i początek  etapu życiowego, w którym się obecnie znajdują. Młodzież doceniła możliwość przebywania w Długoszu z ludźmi, którym można zaufać i zawrzeć prawdziwe przyjaźnie .

Po części oficjalnej wszyscy spożyli kolację, a później rozpoczęła się zabawa. Rodzice zadbali o liczne atrakcje, wśród nich znalazły się między innymi photobudka i miły, a zarazem słodki akcent uroczystości, czyli tort, którego krojenie honorowo rozpoczął Ksiądz Dyrektor. Niespodzianki przygotowali także Gimnazjaliści. Na szczególną uwagę zasłużyły ich występy artystyczne. Prezentując swe zdolności artystyczne, kreatywność, Gimnazjaliści podziękowali swoim Wychowawcom. Szczególnym pokazem był  ten zadedykowany całemu Gronu Pedagogicznemu, kiedy Uczniowie tańczyli w pięciu parach, przy składance znanych utworów muzycznych. Z kolei profesjonalne wykonane tańce lednickie przypomniały o Roku Ducha Świętego i stały się okazją do wspólnej modlitwy.

Były przemowy, tańce, zabawy, ale znalazł się przy tym czas na odbycie z Uczniami Gimnazjum rozmów na temat czekających ich, już niebawem, wyborów. Wielu  zadeklarowało chęć kontynuowania swojej edukacji w Długoszu, Szkole – jak określili, w której pieczołowicie dba się o wszechstronny rozwój ucznia w miłej, a dzięki temu motywującej do wytężonej pracy, atmosferze. Liczne grono wypowiadających się publicznie wyraziło dumę ze swoich wysokich wyników w nauce. Wyrazili oni jednocześnie nadzieję, że te sukcesy zagwarantują im miejsce w Liceum Długosza.
Dla uczących były to miło brzmiące słowa, dodające otuchy, a zarazem dające potwierdzenie sensu podjętego przez nich pedagogicznego trudu i przede wszystkim tego, że przez te ostatnie trzy lata udało się stworzyć niezwykłe relacje z podopiecznymi.

Wszyscy jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, które symbolizuje zarazem koniec, jak i początek nowego etapu w życiu młodego człowieka. To czas istotny dla Uczniów, Rodziców, jak również i Nauczycieli, którzy wzbudzają refleksję nad szybko upływającym czasem i tym, że kolejnym Gimnazjalistom przekazali pokłady wiedzy i wychowania, co, niewątpliwie, znajduje odzwierciedlenie w postawach długoszaków.

Bal zakończył się w późnych godzinach wieczornych. Wszyscy opuścili miejsce uroczystości zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Fotografie będą przypominały o radosnych chwilach, a wspomnienia pozostaną w nas na zawsze.

Kończąc relację z uroczystości Balu Gimnazjalnego, pragniemy życzyć Uczniom trzecich klas Gimnazjum Długosza dobrych życiowych wyborów, ich Rodzicom, by zawsze udzielali wsparcia swoim dzieciom, okazując w ten sposób miłość,  Pedagogom – wielu nowych wyzwań i możliwości realizacji swego życiowego powołania. Wszystkim zaś błogosławionego czasu zbliżających się wakacji, by był okazją do regeneracji sił witalnych i pozwolił na potrzebne w życiu zatrzymanie. Niech subtelnie przypomną nam o tym słowa zapisane w Księdze Koheleta – w życiu jest czas na naukę i odpoczywanie, zabawę i modlitwę –

Wszystko ma swój czas,
I jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem.”

Anna Taberska

Skip to content