Pierwszy piątek miesiąca dla klas czwartych SP

Dzień 7 września w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela we Włocławku otworzył cykl dziewięciu pierwszych piątków miesiąca dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej, czyli tych, którzy w maju przystępowali do Pierwszej Komunii Świętej i właśnie zaczynają swoją przygodę z tą praktyką religijną.

W różnych kościołach w kolejkach do pierwszopiątkowej spowiedzi ustawią się nie tylko dzieci pierwszokomunijne, ale i wielu starszych. Niestety, część z nich zaraz po spowiedzi wychodzi z kościoła zupełnie nieświadoma, że pierwszy piątek ma „niezaliczony”. Dlaczego? Bo istotą tej praktyki nie jest bynajmniej spowiedź, ale przyjęcie Komunii Świętej z intencją wynagrodzenia Jezusowi za grzechy własne i innych ludzi.

Każdy, kto ma choć odrobinę duchowej wrażliwości, rozumie doskonale, że w obietnicach danych siostrze Małgorzacie Alacoque i w praktyce pierwszych piątków nie chodzi o „zaliczenie” dziewięć razy pewnego religijnego rytuału, którego to „zaliczenia” skutkiem będzie „gwarancja” zbawienia w myśl powiedzenia ,,Kto dziewięć pierwszych piątków odprawi jak trzeba, nie umrze w grzechu, lecz pójdzie do nieba”. Kiedy dbamy o to, by w pierwszy piątek móc przyjąć Jezusa w Eucharystii, wówczas ma w nas zrodzić się zbawienny „nawyk” świadomego dbania o życie sakramentalne, które będzie nam towarzyszyć aż po dzień ostatecznych narodzin do życia wiecznego. Tę prawdę dotyczącą życia religijnego starał się przekazać w kazaniu ks. Marcin sprawujący Eucharystię. Nie chodzi bowiem o magiczne „zaliczenie” czegokolwiek, ale o wypracowanie w sobie pewnej postawy na całe życie. Taką ideę staramy się przekazać naszym czwartoklasistom, a czy to nam się uda zweryfikuje życie.

Ks. Marcin Lewandowski

 

 

Skip to content