“Rekord dla Niepodległej” – głos ZSK im. ks. J. Długosza w ogólnopolskiej akcji odśpiewania hymnu państwowego przez uczniów

Na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej liczne przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączyły się w obchody “DNIA DLA NIEPODLEGŁEJ”.  W piątek, 9 listopada 2018 r. o symbolicznej godzinie 11:11, w przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” tysiące uczniów polskich szkół  wspólnie zaśpiewało 4-zwrotkowy hymn narodowy –  słynny “Mazurek Dąbrowskiego”.
Tę piękną inicjatywę podjęła również nasza szkoła. Społeczność Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza na wspólne odśpiewanie hymnu narodowego zgromadziła się miejscu w szczególnym dla miasta – przed prastarą włocławską katedrą, wzniesioną –  jak przypomniał dyrektor szkoły ks. dr Jacek Kędzierski – jako wotum wdzięczności Polaków za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, a pamiętającą burzliwą historię naszego miasta splecioną z historią Ojczyzny i losem jej największych bohaterów. Długoszacy ustawili się wokół stojącego przed bazyliką katedralną pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego, którego postać jest bardzo związana z Włocławkiem. Tu bowiem w latach 1917–1920, czyli w czasie kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, uczył się w katolickim liceum im. Piusa X, czyli Niższym Seminarium Duchownym, a w latach 1920–1924 był klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku – co również podkreślił  Ksiądz Dyrektor w krótkim wprowadzeniu, wskazując na ogromne zasługi Prymasa Tysiąclecia jako wielkiego patrioty, który duchowo wspierał Polaków w trudnych czasach, gdy wolność Ojczyzny i godność człowieka były zagrożone.

Dokładnie o godzinie 11.11 w sercu naszego miasta rozległ się dźwięk “Mazurka Dąbrowskiego”, który z entuzjazmem odśpiewali wszyscy długoszacy: od tych najmłodszych z przedszkola “Pod Aniołem Stróżem” po uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum Długosza. Biało-czerwone flagi, chorągiewki dumnie powiewające w rękach dzieci wyrażały radość z tego, że możemy wspólnie cieszyć się z niepodległością Polski i żyć w wolnym kraju.
Myśl tę rozwinął w swoim wystąpieniu Pasterz Diecezji ks. bp Wiesław Mering, którego oczywiście nie zabrakło w tej podniosłej chwili, a któremu towarzyszyli powitani również serdecznie przez Księdza Dyrektora ks. bp Stanisław Gębicki oraz księża: Michał Krygier – kustosz bazyliki katedralnej oraz Lesław Witczak – ekonom diecezji włocławskiej i Janusz Bartczak – kapelan.
Biskup Ordynariusz ocenił podjętą przez szkołę inicjatywę jako wydarzenie prawdziwie historyczne i niepowtarzalne, wyjątkowe poprzez szczególną datę i miejsce, które przypomina o potędze Polski jako państwa. Wyraził ogromną radość i satysfakcję z tego pomysłu, aby w tym najczcigodniejszym z miejsc w naszym mieście w taki właśnie sposób: obecnością, gestami, okrzykami i śpiewem hymnu okazać dumę, radość i szczęście z powodu tego, co się wydarzyło 100 lat temu, a przede wszystkim wdzięczność Bogu Najwyższemu za odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach nieistnienia na mapie Europy. Przywołał  postacie kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. bpa Michała Kozala oraz św. Jana Pawła II, aby jako “rówieśnicy naszej wolności błogosławili naszej Ojczyźnie, byśmy umieli ją kochać, troszczyć się o nią walczyć i być gotowi do największych poświęceń”.
Spotkanie przed katedrą zostało uwiecznione wspólnym zdjęciem wykonanym przez p. Krzysztofa Jabłońskiego, które z można nazwać “fotografią stulecia”, na której znalazła się cała społeczność naszej szkoły.
Nie na tym skończyły się szkolne obchody Święta Niepodległości. Przeniosły się one pod pomnik ks. Jana Długosza, który przed kilkoma tygodniami stanął przed budynkiem szkoły przy ul. Łęgskiej. Tu długoszacy odśpiewali hymn szkoły “Vita Nuova” i złożyli wieniec z biało-czerwonych róż jako hołd oddany wielkiemu patriocie – Patronowi szkoły, a tym samym jako wyraz naszej miłości do Ojczyzny i narodowej historii w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
W słowach skierowanych do uczniów przed pomnikiem Ksiądz Dyrektor przywołał ważne daty związane z historią Szkoły Długosza, którą również można nazwać “rówieśniczką polskiej niepodległości”. W tym roku bowiem świętujemy 90-lecie oddania do użytku budynku szkoły przy ul. Łęgskiej, która rozpoczęła swą działalność w roku 1916 – jeszcze w ostatnich latach zaborów. Rodziła się wtedy, gdy nasi przodkowie walczyli o niepodległość, która przyszła w r0ku 1918 – 11 listopada.

Lidia Wiśniewska

fot. K. Jabłoński

zdjęcia z drona

Reportaż nagrany przez p. Macieja Kowalczyka

Skip to content