Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr

11 listopad 2018 roku….data piękna, niepowtarzalna, wyjątkowa….sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną niepodległość. W tym wyjątkowym dniu Polacy świętowali w całym kraju, uczestnicząc w marszach, biegach, koncertach i wielu innych uroczystościach. Również społeczność Długosza włączyła się w obchody Święta Niepodległości. Kiedy jedni z nas dumnie reprezentowali szkołę na Mszy świętej za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Wiesława A. Meringa w bazylice katedralnej, inni postanowili pobiec dla Polski w Narodowym Biegu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości od Bałtyku do Tatr. Głównym organizatorem biegu był Włocławski Klub Biegacza Maratończyk we  współpracy z Zespołem Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza. W tym szczególnym dniu ks. dyr. Jacek Kędzierski otworzył szkołę dla wszystkich miłośników biegania, gdzie zostało przygotowane biuro zawodów, a po biegu na wszystkich uczestników, organizatorów i wolontariuszy czekał ciepły posiłek. Start i meta nie mogły być nigdzie indziej, jak tylko na Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a cała trasa prowadziła biegaczy przez nasze najpiękniejsze ulice Włocławka: Wojska Polskiego, Plac Wolności, Warszawską, Chopina, Brzeską, Gdańską. Bieg nie mały, bo liczący 10 km został przygotowany dla 100. uczestników, wśród których nie mogło zabraknąć nas, długoszaków, tych starszych, czyli p. Moniki Bińczarskiej z mężem i p. Magdaleny Gutral oraz serca młodości Długosza: Klaudii Kazimierskiej, Patrycji Zaroślinskiej, Karoliny Smolińskiej i Błażeja Nowakowskiego. Bieg Stulecia okazał się wyjątkowy dla wszystkich – Klaudia zajęła I miejsce w kategorii open, jako drugi zawodnik kończący bieg i jako pierwsza młodziutka kobieta. Patrycja i Karolina dobiegły jako druga i trzecia w klasyfikacji wiekowej kobiet K10, a Błażej jako trzeci w klasyfikacji mężczyzn M10. I my starsi daliśmy radę – p. Monika ukończyła bieg jako szósta kobieta w klasyfikacji wiekowej K30, ja byłam pierwszą kobietą K40:).

Ale uczestnicy Biegu Niepodległości to nie tylko sami zawodnicy, lecz również Ci, którzy przyszli dobrowolnie, aby pomóc we wszystkim, od zabezpieczenia trasy, wskazywania kierunku biegu i pomocy przy wydawaniu posiłku. Pragnę wymienić wszystkich uczniów naszego gimnazjum i liceum:  Natalię Brejczak, Nikolę Kwapińską, Natalię Szczupakowską, Zuzannę Pączek, Wiktorię Kubiak, Gabrielę Kwiatkowską, Natalię Wichrowską, Mateusza Betke, Mikołaja Majchrzaka, Szymona Korpusińskiego, Szymona Stadnickiego, Katarzynę Jankowską, Katarzynę Jurewicz, Sandrę Kasińską, Paulinę Kaźmierczak i Adriannę Małas, niezastąpionych nauczycieli: p. Małgorzatę Bajraszewską, p. Andrzeja Gołębieskiego, p. Milenę Kujawę, p. Krzysztofa Łodygowskiego, Józefa Nowaka wraz z p. wicedyrektor Urszulą Brykalską oraz p. Jolantę Gawrysiak, p. Agnieszkę Laskowską i p. Zofię Kędzierską. Pracę wolontariuszy najpiękniej opisał p. Andrzej Gołębieski słowami: “Wyjątkowy dzień, następny będzie dopiero za 100 lat. Wszyscy chcieliśmy być aktywni i skutecznie włączyć się w obchody Święta Niepodległości. Jedni biegali a inni zabezpieczali trasę, żeby zawodnicy mogli bezpiecznie biec. Nasza młodzież jak zawsze nie zawiodła, zgłosili się do wolontariatu z wielką ochotą i jak twierdzili w ten sposób chcieli zaznaczyć swój udział w obchodach  100-lecia Niepodległości Polski. Uczniowie byli wyposażeni w odblaskowe kamizelki i wspomagali pracę Straży Miejskiej i Straży Pożarnej przez pokazywanie biegnącym kierunku biegu. Nie stali biernie lecz oklaskiwali i wspierali biegnących zawodników, wśród których byli pracownicy i uczniowie naszej szkoły. Bardzo dziękuję za patriotyczną postawę uczniów.”

Pragnę podziękować Wszystkim za wspólne bieganie, wspólne spotkanie, sportowe i radosne uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości.

Magdalena Gutral

A oto relacje naszych Najlepszych Zawodników!:

Klaudia Kazimierska, kl. II A LO

„Jak pojawiła się możliwość udziału w biegu niepodległościowym, bardzo się ucieszyłam, bo chciałam pobiec właśnie w takim wyjątkowym roku. Bieganie to dla mnie sposób na życie, a możliwość reprezentowania szkoły w takim wydarzeniu to była czysta przyjemność. Cieszę się, że mogłam uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę właśnie w ten sposób, najbliższy mojemu sercu”.

 

Skip to content