Stulecie uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych

28 listopada 1918 roku –  dokładnie 100 lat temu, marszałek Józef Piłsudski podpisał dokument uznający równouprawnienie kobiet w sferze obywatelskiej kraju – dekret Naczelnika Państwa stanowił bowiem, że „wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”, a także: „wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele(ki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania, jak również wojskowi”. W ten sposób Polska stała się jednym z pierwszych europejskich krajów, które wprowadziły bierne i czynne prawo wyborcze kobiet, wyprzedzając w tej materii o wiele lat Francję, Włochy czy Wielką Brytanię. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa  i tę właśnie rocznicę świętowaliśmy w środę, 28 listopada 2018 roku w naszej szkole.

Wspólnie z uczniami klas liceum przygotowaliśmy występ z okazji ustanowienia roku 2018 Rokiem Praw Kobiet, który ma związek z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. 100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki, jako jedne z pierwszych w Europie, uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Miała na to wpływ umocniona w XIX w. rola kobiet w polskim społeczeństwie. Od tego czasu prawa wyborcze kobiet stały się przez nikogo niekwestionowaną oczywistością, a polskiego parlamentaryzmu nie da się odtąd wyobrazić sobie bez udziału kobiet.

Dziękujemy młodym aktorom i wokalistkom za udział.

Paulina Iwańska

Joanna Kinasiewicz

.

fot. K. Jabłoński

Skip to content