Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kilka refleksji o wychowaniu przez czytanie

Szczęśliwy jest człowiek, który posiada to, czego chce, a nie chce nic złego. 
[Św. Augustyn]

Drodzy Rodzice, wbrew pozorom, żyjemy w trudnych czasach. Ktoś powie, przecież panuje pokój i dobrobyt, nasze dzieci nie znają wojny i głodu. Tak, to prawda, choć myślę, że wiele z nich cierpi na głód uczuć i samotność.  Współcześni rodzice, oczywiście nie wszyscy, uważają, że ich rolą jest zarabianie na dom, na coraz wyższy standard życia dla swojej rodziny. Wysiłek w pracy, konkurencja, stres, pośpiech wyczerpują rodziców na tyle, że nie mają już sił, by poświęcić czas dziecku. Pozostawiają je samym sobie, co jest powodem dowolnego, często niewłaściwego, korzystania z telewizji, komputera i Internetu, albo poganiają swe dzieci, przeciążają dodatkowymi zajęciami, nierzadko krytykując i porównując z innymi- lepszymi. Relacje w takiej rodzinie stają się nerwowe, czasem wręcz brutalne. Początkowe zwykłe zaniedbywanie norm grzecznościowych prowadzi do rozluźnienia więzi i kompletnego zaniku systemu wartości, a w wychowaniu dziecka najważniejsi są rodzice i przekazywanie wartości właśnie. Szkoła powinna ich w tym zadaniu wspierać.

Jako szkoła katolicka staramy się wpajać i przekazywać uczniom wartości chrześcijańskie. Antyczna triada wartości najwyższych: prawda, dobro i piękno, uzupełniona przez chrześcijańską Miłość stanowi ich kanon.

Ktoś może zapytać: dlaczego akurat ja w morzu zła mam być dobry? Dlatego, że trzeba tworzyć wyspy dobra i łączyć je w całość dla dobra ludzkości. Każdy z nas pragnie spotykać w życiu ludzi dobrych, są więc w świecie bardzo pożądani.

Jaka jest moja propozycja dla zapracowanych rodziców na dobry czas z dzieckiem?

To najprostszy sposób i moim zdaniem bardzo skuteczny, bo sprawdził się w mojej rodzinie. Wystarczy usiąść z dzieckiem i poczytać mu na głos fajną książkę. Fajną, to znaczy dobraną do jego wieku i zainteresowań, czytaną z zaangażowaniem.

Płyną z tego same korzyści dla dziecka:

  1. słuchając treści, rozbudza wyobraźnię;
  2. skupia swoją uwagę;
  3. czuje rodzicielską bliskość, zainteresowanie i miłość;
  4. poszerza swoją wiedzę o świecie.

Płyną z tego korzyści dla rodziców:

  1. są blisko najukochańszej istoty;
  2. mają świadomość, że robią coś ważnego i pożytecznego;
  3. odpoczywają w oderwaniu od zgiełku życia codziennego;
  4. są podziwiani przez swoje dzieci, że tak świetnie interpretują tekst;
  5. poznają swoje dzieci i nawiązują więź.

Tych korzyści jest pewnie o wiele więcej, zachęcam do ich odkrywania. Oczywiście jeden raz nie wystarczy, najlepiej stworzyć taką domową tradycję codziennego czytania na głos. A jaką książkę wybrać do czytania dzieciom? W tym z pewnością pomoże każdy bibliotekarz lub księgarz.

Kochani Rodzice, cudownie jest mieć dzieci, ale nie jest łatwo je wychować. A może nie jest to takie trudne, wystarczy miłość, zainteresowanie i czas. Może nie trzeba nastawiać się, że nasze dziecko musi być lekarzem, prawnikiem, wybitnym sportowcem. Nic na siłę, nie da się zrealizować swoich niespełnionych ambicji, przenosząc je na dziecko, każda istota ludzka jest inna. Warto kochać i starać się wychować dobrego człowieka, kimkolwiek miałby w życiu zostać.

Przed nami najcudowniejsze Święta, bądźmy ze swoimi rodzinami. Cieszmy się wspólną modlitwą, świąteczną ucztą, prezentami, a przede wszystkim byciem razem, we własnym gronie, bez udziału facebooka, bohaterów seriali czy gier komputerowych.

Życzę dobrych Świąt Bożego Narodzenia, oby przyniosły i utrwaliły Miłość w każdej rodzinie.

Sławomira Lewandowska

fot.: Freepik

Skip to content