Klasa II A LO na wystawie rzeźb Józefa Wilkonia w Browarze B.

Uczniowie klasy IIA wśród licznych zainteresowań kulturalnych odkryli w sobie wyjątkową fascynację kulturą ludową. Pasję tę zaszczepił w nas nasz katecheta ks. Jacek Buta, często opowiadając na lekcjach religii, o tym jak niezwykle wiara przekłada się na ludzką twórczość.

Nie mogliśmy więc przegapić oferty centrum Kultury „Browar B.” i 13 lutego wyruszyliśmy na wystawę twórczości Józefa Wilkonia. Oprowadziła nas po niej pani mgr Anna Michalak, ciekawie streszczając nam życiorys utalentowanego artysty. Józef Wilkoń, obchodzący w tym roku swoje 89 urodziny, to wybitny rzeźbiarz i malarz (ukończył krakowską ASP), tworzący w nurcie ludowej sztuki naiwnej. Zilustrował w swoim życiu wiele książek min.: wykonał ilustracje do Pana Tadeusza, Księgi Dżungli i całej serii baśni oraz bajek dla dzieci. W drewnie tworzy rzeźby scen biblijnych, stajenki bożonarodzeniowe, sceny rodzajowe. Szczególnie urokliwe w swojej prostocie bywają figury zwierząt, z których artysta mógłby utworzyć cały ogród zoologiczny. Prace Józefa Wilkonia, jeśli nie podróżują po świecie, zazwyczaj oglądać można w warszawskiej Zachęcie, zaś udostępnioną w centrum Kultury ekspozycję można widzieć było jedynie do 13 lutego, zatem zdążyliśmy ostatniego dnia jej pobytu we Włocławku.

Po obejrzeniu wystawy, zainspirowani słowami hymnu naszej szkoły: Dbaj o swe ciało, prostuj kości. niebo nad nami, Wisła blisko, postanowiliśmy choć chwilę poobserwować naturę i zejść na Bulwary. Poziom wody tego dnia wynosił tylko 276 cm, co stwarzało idealne warunki do bezpiecznego spaceru, a piękno królowej polskich rzek w jej zimowym wydaniu najlepiej dostrzega uczeń, który musi wracać na lekcje.

Patryk Ziółkowski IIA LO

Skip to content