Moc atrakcji na Bałtyckim Festiwalu Nauki w Gdańsku

W piątek, 24 maja grupa uczniów naszego gimnazjum i liceum pod opieką pana Konrada Trokowskiego wybrała się na Bałtycki Festiwal Nauki organizowany przez Politechnikę Gdańską.

Podróż rozpoczęła się wczesnym rankiem na dworcu PKP we Włocławku, z którego grupa ruszyła w podróż na północ, w kierunku jednego z większych miast studenckich w Polsce. Na miejscu czekało na odwiedzających wiele interesujących stanowisk o różnorodnej tematyce, obsługiwanych przez personel i studentów uczelni, którzy spieszyli z odpowiedzią na każde nurtujące przybyłych pytanie, prezentowano działanie specjalistycznych urządzeń, a zainteresowanym udzielano szczegółowych informacji na temat uczelni. Trzeciego dnia festiwalu przeprowadzanych było wiele pokazów, warsztatów i doświadczeń. Długoszakom udało się uczestniczyć w części z nich.

Pierwszym przystankiem na naukowym szlaku grupy z naszej szkoły było stanowisko prezentujące separację pneumatyczną, czyli rozdzielanie mieszanin z wykorzystaniem różnic ich gęstości. Kolejną atrakcją był kondensator Tesli mający pełnić pierwotnie rolę zasilacza. Urządzenie zostało zbudowane od podstaw przez studentów Politechniki Gdańskiej, a najbardziej widowiskową częścią prezentacji jego działania okazały się towarzyszące temu wyładowania elektryczne. Następnym punktem było stanowisko dotyczące materiałów, tworzyw sztucznych, wtryskarek i drukarek 3D. Uczniowie naszej szkoły zostali bliżej zaznajomieni z tematyką poruszaną na studiach dotyczących inżynierii materiałowej. W innym punkcie mogli pogłębić swoją wiedzę w zakresie fermentacji oraz mikroorganizmów, poznając przy tym proces produkcji twarogu. Przez cały czas trwania wydarzenia przeprowadzane były efektowne doświadczenia wywołujące zmianę barwy roztworu, efekty świetlne, samozapłon substancji czy też – jak w wypadku styropianu – zmiana stanu skupienia na ciekły pod wpływem rozpuszczania w acetonie. Długoszakom przez cały pobyt na uczelni towarzyszyło słońce, uśmiech, wybuchy i… ciekły azot wykorzystywany przy wielu okazjach.

Pobyt w gmachu Politechniki Gdańskiej dla naszej grupy zakończył się pokazem niezwykłych reakcji chemicznych, z którego było można wynieść nie tylko wspaniałe doznania wizualne, lecz także porcję zaskakujących informacji na temat chemii. Wyjazd z pewnością zaliczyć można do udanych: uczestnikom nie tylko udało się poszerzyć wiedzę, zwiedzić ogromny kompleks politechniki czy przespacerować się zabytkowymi uliczkami wspaniałego miasta, lecz także wzbogacić się o kilka nowych radosnych wspomnień czy przemyśleń na temat własnej przyszłości.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy serdecznie dziękują Panu Konradowi Trokowskiemu za zorganizowanie wyjazdu.

Autorka relacji: Aleksandra Lewandowska (IIA LO)

Skip to content