Prestiżowy Pomorski Konkurs Chemiczny dla klas pierwszych liceum debiutuje w Długoszu

W poniedziałek, 27 maja 2019r. w naszej szkole odbył się XXVII Pomorski Konkurs Chemiczny dla klas pierwszych liceum, w którym udział od początku biorą uczniowie szkół świetnie kształcących chemicznie w województwie kujawsko-pomorskim. Pomysł na konkurs zrodził się 27 lat temu wśród nauczycieli spotykających się na różnych etapach rywalizacji chemicznej i trwa po dziś dzień. 27. edycja tego prestiżowego konkursu odbyła się w Długoszu.

W XXVII Pomorskim Konkursie Chemicznym dla klas pierwszych udział wzięło 29 zdolnych uczniów z ośmiu szkół z Bydgoszczy, Inowrocławia i Włocławka. Tradycją konkursu jest cykliczność jego organizacji z zastrzeżeniem, że szkoła startująca w nim po raz pierwszy jest zobowiązana do przygotowania następnej edycji. Tak też się stało w przypadku Długosza. Konkurs odbył się w nowym budynku sportowym położonym na dziedzińcu naszej szkoły, a otworzył go ks. dr Jacek Kędzierski – dyrektor ZSK.

Arkusz konkursowy to zawsze zestaw autorskich zadań organizatora. Tym razem motywem przewodnim konkursu było stężenie procentowe i wszystkie jego modyfikacje z gęstością, objętością, mieszaniem roztworów oraz prostymi obliczeniami stechiometrycznymi. Za prawidłowe rozwiązanie każdego z pięciu zadań można było uzyskać po pięć punktów.

Pani Ewa Kruszyńska z Inowrocławia, pan Alojzy Markwitan z Bydgoszczy i przedstawiciel gospodarzy – pan Konrad Trokowski spędzili blisko dwie godziny na sprawdzaniu prac uczniów. Konkurs okazał się w tym roku dość wymagający, gdyż zdecydowana większość uczestników wykorzystała całą przysługującą im godzinę, a tylko pięcioro uczniów uzyskało wyniki maksymalne. Są to dwie uczennice VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy: Marta Lis i Zofia Grabowska oraz uczeń stowarzyszonego z tym liceum Gimnazjum nr 50 – Tomasz Kamecki, a także uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy – Martyna Burchard i uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – Jan Biernacki.

Po jednym punkcie do zwycięzców, czyli po jednym punkcie do kompletu zabrakło Anicie Graczyk z I LO w Inowrocławiu, Patrycji Koniecznej z II Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, Jakubowi Serafinowi z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy oraz dwójce długoszaków: licealiście Mateuszowi Betke i gimnazjaliście Piotrowi Sikorskiemu.

Komisja konkursowa przyznała także dwa trzecie miejsca: Aleksandrze Łagockiej (I LO w Inowrocławiu) i Zuzannie Brauer (II LO w Inowrocławiu).

Wszyscy wyróżnieni uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, najnowsze roczniki naszej szkoły w oryginalnej torbie oraz zgodnie z tradycją konkursu – bony podarunkowe do jednego ze sklepów elektronicznych. Wręczenia nagród już w pracowni chemicznej dokonał ksiądz dyrektor Jacek Kędzierski.

Organizator 27. edycji konkursu – pan Konrad Trokowski składa wyrazy podziękowania i głębokiej wdzięczności wszystkim osobom, bez których to wydarzenie nie mogło dojść do skutku. Ksiądz dyrektor Jacek Kędzierski zgodził się na pomysł organizacji konkursu bez wahania, a ponadto wspierał inicjatywę na każdym etapie jej realizacji. Podziękowania należą się także wicedyrektor – pani Urszuli Brykalskiej i kierownikowi gospodarczemu – pani Jolancie Gawrysiak za nieocenioną pomoc organizacyjną i logistyczną. Administrator IT w naszej szkole – pan Krzysztof Jabłoński wykonał wszystkie zdjęcia, a pan Dariusz Goldewicz zajął się stroną formalną konkursu.

Na koniec podziękowania popłyną w stronę wszystkich dziesięciorga uczniów, którzy w jakikolwiek sposób, z własnej woli włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Na szczególne słowa uznania zasługuje Rafał Wierszyło, który był zawsze do dyspozycji i wzorowo wypełniał swoje zadania.

Kolejna, już 28. edycja Pomorskiego Konkursu Chemicznego dla klas pierwszych liceum odbędzie się za rok w VI LO w Bydgoszczy. Delegacja Długosza z pewnością tam się zjawi i powalczy o następne sukcesy chemiczne.

Konrad Trokowski

Skip to content