Uczniem w Oxfordzie być …. czyli z pamiętnika nauczyciela :)

W dniach 12 – 25 maja, w ramach realizacji projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” razem z moją koleżanką, p. Klaudią Majewską-Rybacką wyjechałyśmy na szkolenie metodyczno-językowe do jednej z Oxfordzkich szkół.

Dwa tygodnie, które miałyśmy okazję spędzić w tym przepięknym studenckim mieście, przerosły nasze wyobrażenia i oczekiwania. Wszystko czego mogłyśmy doświadczyć, począwszy od podróży, kursu kreatywnego nauczania, pobytu w jednej z angielskich rodzin, wycieczek fakultatywnych, poznawania brytyjskiej kuchni, obyczajów i nawyków, a na pogodzie skończywszy było niezwykłe. Nasz warsztat pracy wzbogacony został o ciekawe metody pracy z uczniami a godziny spędzone w szkole mijały szybko i przyjemnie. W myśl powszechnej prawdy mówiącej o tym, że człowiek uczy się całe życie, codziennie od godziny 9 do 16 na powrót stałyśmy się studentkami. Nasi nauczyciele zarażali nas swoją pasją, energią i otwartością. Codzienna życzliwość, którą widziałyśmy wokół siebie w szkole, mieście, naszym „brytyjskim domu” dodawała skrzydeł, uśmiechu i sił. Poznałyśmy wspaniałych nauczycieli z Niemiec, Hiszpanii, Japonii, Włoch i Czech. Wolny czas spędzałyśmy godzinami wędrując po ulicach Oxfordu, poznając jego zabytki i historię. Zwiedziłyśmy Bath, posiadłość w Blenheim i Londyn. Kosztowałyśmy tradycyjnych brytyjskich potraw podczas obiadokolacji u naszych gospodarzy oraz egzotycznych potraw kuchni libańskiej, syryjskiej czy azjatyckiej podczas codziennych przerw na lunch.

Dzięki udziałowi w projekcie „Wiele języków, jedna Europa -innowacyjne nauczanie drogą do sukcesu w Europie” poszerzyłyśmy swoją wiedzę i horyzonty, nie tylko jako nauczyciele, ale przede wszystkim jako ludzie. Pobyt w Oxfordzie był wspaniałym doświadczeniem i nauką a te dwa tygodnie pozwoliły nam lepiej zrozumieć uczniów, ich potrzeby i problemy, z jakimi borykają się na co dzień. Wyjazd otworzył nam oczy na wiele aspektów nauczania, i na to jak można naukę języka urozmaicić, ułatwić oraz jak do niej zachęcić.

Agata Nawrocka

Skip to content