Długoszacy uczcili 150. rocznicę skonstruowania układu okresowego pierwiastków chemicznych

W 2019 roku mija 150 lat od skonstruowania układu okresowego pierwiastków chemicznych przed Dymitra Mendelejewa. Społeczność długoszaków uczciła tę rocznicę, przygotowując własną wersję tablicy rosyjskiego chemika nazwanej “żywym układem okresowym pierwiastków chemicznych”.

W 1869 roku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew ułożył wszystkie wówczas znane pierwiastki chemiczne w specyficzną tablicę, zgodnie z regułą okresowości. Jak się później okazało, było to genialne dzieło, a kolejne odkrywane pierwiastki idealnie wypełniały puste miejsca zostawione przez Mendelejewa. W momencie konstruowania swojej tablicy, Rosjanin znał zaledwie 69 pierwiastków, ale już wtedy przewidział istnienie kolejnych, podając nawet ich przybliżone właściwości na podstawie położenia w swojej tablicy! I chociaż format układu okresowego zmieniał się na przestrzeni lat, to główna idea rosyjskiego chemika pozostała niezmieniona po dziś dzień.

W 2019 roku obchodzimy 150. rocznicę tego genialnego osiągnięcia Mendelejewa. W związku z tym grono długoszaków postanowiło uczcić ten fakt, przygotowując własną wersję układu okresowego, zbudowaną ze zdjęć uczniów, dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły trzymających kartki z nazwami i podstawowymi informacjami o wszystkich 118 obecnie znanych pierwiastkach chemicznych. Na każdej kartce umieszczono symbol i polską nazwę oraz liczbę masową i atomową danego pierwiastka. Tak przygotowane zdjęcia ułożono w kształt obecnego układu okresowego pierwiastków chemicznych.

Pierwiastki w długoszańskiej wersji tablicy Mendelejewa prezentują: ksiądz dyrektor Jacek Kędzierski, panie wicedyrektor – Urszula Brykalska i Sławomira Lewandowska, pedagog szkolny – pani Aleksandra Madajczyk, pracownik sekretariatu szkoły – pani Roma Wietrzyńska, administrator IT – pan Krzysztof Jabłoński, nauczyciel chemii – pan Konrad Trokowski, twórca układu sprzed 150 lat – Dymitr Mendelejew oraz 112 różnych uczniów z szesnastu klas naszej szkoły, począwszy od piątej klasy szkoły podstawowej na klasie drugiej liceum skończywszy. Całość wymyślił, zorganizował, złożył i wydrukował pan Konrad Trokowski, czerpiąc inspirację od Finów, którzy mogą pochwalić się najlepszą edukacją na świecie.

Wydrukowany “żywy układ okresowy pierwiastków chemicznych” zawisł na razie na korytarzu przy pracowni chemicznej, aby każdy długoszak i nasz gość miał możliwość przyjrzenia się naszemu projektowi. Docelowo wydruk zawiśnie w pracowni chemicznej.

Konrad Trokowski

 

Skip to content