Długoszacy uczestnikami jesiennej sesji chemicznego „Olimpusa”

W czwartek, 7 listopada, grupa 19 uczniów siódmej klasy szkoły podstawowej wzięła udział w sesji jesiennej Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus” z chemii. Czekamy z niecierpliwością na wyniki, które znane będą dopiero na początku stycznia.

W czwartkowe popołudnie w pracowni chemicznej chętni uczniowie spotkali się ze szkolnym organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus” z chemii – panem Konradem Trokowskim. Po informacjach organizacyjnych i przeszkoleniu, wszyscy uczestnicy prawidłowo zakodowali karty odpowiedzi i przystąpili do rozwiązywania testu konkursowego.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące właściwości fizycznych i chemicznych tlenu, dwutlenku węgla, wodoru, azotu, gazów szlachetnych i pary wodnej, metod rozdzielania mieszanin, efektów energetycznych reakcji, stopów oraz metod otrzymywania i właściwości tlenków różnych pierwiastków, a także rozwiązywali zadania obliczeniowe związane z pojęciem gęstości.

Arkusz konkursowy zawierał test z 30 pytaniami, do których zamieszczono po cztery odpowiedzi. Zadaniem uczniów było rozstrzygnięcie które z tych odpowiedzi są prawidłowe i zaznaczenie ich na karcie odpowiedzi. Za każde poprawne wskazanie uczestnik otrzymywał jeden punkt, ale za błędną ocenę tracił jeden punkt. Przed startem wszyscy uczniowie mieli na kontach po 120 punktów, zatem odpowiadając na wszystkie pytania nieprawidłowo, uzyskiwali wynik 0 punktów. W przypadku wszystkich prawidłowych wskazań, zdobywali kolejne 120 punktów. kończąc konkurs z wynikiem 240 punktów.

Wszyscy startujący uczniowie otrzymają pamiątkowe dyplomy. Nagrody książkowe i tytuły laureatów, zgodnie z regulaminem, przypadają uczniom, którzy uzyskają jeden z dziesięciu najlepszych wyników w Polsce. Na poziomie gimnazjum możemy poszczycić się ponad 30 tytułami laureatów. Czy w tym roku szkolnym dołączą do nich także uczniowie szkoły podstawowej? Przekonamy się o tym na początku stycznia.

Konrad Trokowski

Skip to content