Wspomnienie męczenników II wojny światowej we Włocławku

„Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!”

Tymi słowami suplikacji rozpoczął swoje kazanie ks. prałat Stanisław Waszczyński podczas uroczystej Mszy św. w intencji biskupów, kapłanów, kleryków i nauczycieli aresztowanych osiemdziesiąt lat temu przez niemieckich nazistów. Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego we włocławskiej katedrze zgromadziła wielu księży, siostry zakonne, kleryków WSD, przedstawicieli władz miejskich i osoby świeckie, którym wojenne losy włocławian nie są obojętne.

Ks. Stanisław Waszczyński przypomniał wiernym historię aresztowania włocławskich duchownych i nauczycieli. Uświadomił ogrom ich cierpienia i poświęcenia. Przywołał beatyfikowanych przez Jana Pawła II 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie osób, które wykazały się niezwykłym heroizmem wiary są również duchowni diecezji włocławskiej, a wśród nich długoszak ks. Leon Nowakowski.

Nazwany „prawdziwym mistrzem męczenników” dla duchownych z obozów koncentracyjnych, zwłaszcza z Dachau, błogosławiony bp. Michał Kozal obecnie jest patronem Włocławka i parafii w Lipnie. To właśnie przedstawiciele tej parafii uczestniczyli w liturgii słowa, a piękne pieśni w wykonaniu zespołu wokalnego uczyniły uroczystość jeszcze bardziej podniosłą i wzruszającą. Po Mszy św. z Bazyliki Katedralnej wyruszyła procesja drogą, jaką odbyli 7 listopada 1939 roku czterdzieści czterej aresztowani włocławscy duchowni na czele ze swoim niezłomny biskupem Michałem Kozalem. Rozważając ich męczeństwo i modląc się, procesja dotarła do pomnika ku czci ofiar II wojny światowej we Włocławku, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dziękuję Wszystkim Długoszakom, którzy wzięli udział we Mszy św. i procesji.

Sławomira Lewandowska

Skip to content