Uroczystość poświęcenia szkolnej auli i nie tylko…

We wtorkowe przedpołudnie, 10 grudnia 2019 r. miała miejsce w naszej szkole niezwykła, bo potrójna uroczystość:  rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe, urodziny Pasterza Diecezji oraz poświęcenie nowej auli.

Ksiądz Dyrektor Jacek Kędzierski przywitał serdecznie ks. bp. Wiesława Meringa – Ordynariusza Diecezji Włocławskiej, ks. prałata Sławomira Deręgowskiego – Wikariusza Biskupiego Rejonu Włocławskiego, ks. kanonika Henryka Witczaka – proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela i ks. Mateusza Szurgota – Kapelana Biskupa Włocławskiego oraz zgromadzonych uczniów i nauczycieli. W krótkim wprowadzeniu przedstawił osoby zaangażowane oraz zadania wykonane podczas restauracji auli. Podkreślił, że inicjatorem tego dzieła był w 2017 r. ks. bp Wiesław Mering. Aula jest miejscem, do którego u progu zapraszają wizerunki dotychczasowych dyrektorów Szkoły im. ks. Jana Długosza. Służy społeczności szkolnej podczas wielu uroczystości, akademii, apeli, dorocznych jasełek czy też spotkań – zebrań rodziców, rady pedagogicznej czy gości. Jest więc wizytówką szkoły, dlatego wielkim staraniem ks. dyrektora Jacka Kędzierskiego przy udziale historyka sztuki ks. Zbigniewa Łukasika – dyrektora Muzeum Diecezjalnego oraz p. Sławomiry Lewandowskiej – wicedyrektora i p. Magdaleny Gutral – księgowej, przy zaangażowaniu wielu specjalistycznych firm i poważnych środków finansowych, przeprowadzono renowację wnętrza auli. Prace remontowe auli trwały od grudnia 2017 r., do lipca 2019 r. z przerwą w roku szkolnym od lutego 2018 r. do czerwca 2018 oraz od września 2018 do grudnia 2018. Wykonano prace kamieniarskie przy instalacji 22 kolumn z zielonego granitu oraz cokołów z frezem ozdobnym z białego konglomeratu, w składzie którego jest 95% marmuru. Parapety z tworzywa sztucznego wymieniono na kwarcowe Calacatta. Prace kamieniarskie wykonała Firma KovalczykArte z Torunia reprezentowana przez Pana Tomasza Kowalczyka. Odświeżony został parkiet wraz ze sceną, która została z jednej strony powiększona tak, aby na stałe mógł zagościć tu fortepian. Została wymieniona instalacja elektryczna. Odświeżono złocenia na kolumnach, a ściany zupełnie zmieniły swoją kolorystykę. Dotychczasowy i przeważający w całym pomieszczeniu niebieski kolor został zastąpiony delikatną zielenią. Odnowiono drewniane drzwi a także okna, w których wymieniono rolety na takie o neutralnym zabarwieniu. Prac remontowych podjęli się: Zakład Budowlany MS-BUD p. Mirosława Szklarczyka, Firmy „Wiwatowski” p. Waldemara Wiwatowskiego oraz „Ryczkowski” p. Andrzeja Ryczkowskiego.  Prace elektryczne, wykonanie dodatkowego oświetlenia scenicznego, powierzyliśmy Przedsiębiorstwu G-Service p. Krzysztofa Kisielewskiego. Nowa aula wyposażona została w dodatkowy projektor do wyświetlania obrazów na tylnej ścianie sceny oraz eleganckie krzesła o pasującej kolorystyce. Uszyta została nowa kurtyna sceniczna ze szlachetnej tkaniny. Odświeżone zostały zabytkowe kinkiety, a ozdobą wyjątkowej urody jest żyrandol, bijący blaskiem złoceń i świateł 42 żarówek.

Nadeszła chwila, by w obecności Sztandaru Szkoły, przedstawicieli uczniów i pracowników wszystkich jednostek wchodzących w skład Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza oraz zaproszonych gości, naszą aulę uroczyście poświęcił ksiądz biskup Wiesław Mering.

Po modlitwie, obejrzeliśmy inscenizację o niezwykłej historii objawienia Matki Bożej w Guadalupe, opowiedzianą i wyreżyserowaną przez ks. Adama Zielińskiego – nauczyciela religii w Długoszu, ale przede wszystkim duchowego przewodnika naszej młodzieży. Guadalupe to coś więcej niż miejsce objawień, które dokonały się w dniach 9-12 grudnia 1531 r. pobożnemu Juanowi Diego w Meksyku. To prawdziwie żywa manifestacja Bożej Opatrzności. W role bohaterów wydarzeń wieku XVI wcielili się uczniowie klasy II B i II C naszego liceum. Juan Diego wyszedł z domu przed świtem, aby zdążyć na Mszę św. w odległym kościele Santiago. Było jeszcze ciemno i wyjątkowo zimno. Zwyczajem indiańskim biegł przez kamieniste i rzadko porośnięte wzgórza. W pewnym momencie usłyszał przepiękny śpiew ptasich chórów, rozrzuconych po zaroślach rosnących na wzgórzu zwanym Tepeyac, w miejscu gdzie były ruiny pogańskiej świątyni poświęconej bogini Matki Bogów. Śpiew nagle ustał i zdumiony Indianin zobaczył przepiękną kobietę, otoczoną jakby słońcem, która wołała go po imieniu: „Juan Diego! Juanito!” Od tej chwili jego życie kompletnie się zmieniło. Matka Boża poprosiła, aby na tym miejscu wybudowano świątynię, w której będzie okazywać miłość i współczucie wszystkim ludziom, a także ocierać im łzy, uspokajać i pocieszać.  Do budowy świątyni była potrzebna zgoda biskupa, którego prosty Juan Diego miał przekonać. Początkowe starania spotykały się z brakiem ufności w autentyczność objawienia. Wówczas Maryja przekazała Juanowi „dowód”. Na tilmie (wierzchniej szacie Juana Diego) powstał Jej wizerunek, który, choć wykonany z tkaniny o krótkiej żywotności, do dzisiaj pozostaje w stanie niezmiennym. Po tym wydarzeniu biskup natychmiast nakazał budowę kościoła, w którym umieścił płótno z cudownym wizerunkiem Maryi, który jest czczony po dzień dzisiejszy. Przedstawienie zakończyła piękna pieśń w wykonaniu Marty Bielawskiej.

Tak się złożyło, że ten ważny dla nas dzień jest dniem Urodzin Pasterza Diecezji, któremu w imieniu długoszaków serdeczne życzenia złożyła delegacja uczniów, wręczając Jego Ekscelencji Biskupowi Jubilatowi bukiet kwiatów, a szkolny chór wyśpiewał życzenia Plurimos annos.

Na koniec uroczystości Ksiądz Biskup wyraził swój zachwyt i wzruszenie nad przedstawieniem o historii objawień Matki Bożej w Guadalupe, dziękując za nie wykonawcom i ks. Adamowi.  Radując się z odnowionej auli, Ksiądz Biskup powiedział, że piękno jest drogą do Boga, a piękne miejsca w środowisku uczniów sprzyjają dobremu wychowaniu. Życzył Księdzu Dyrektorowi, którego nazwał Odnowicielem, by jego szkoła dalej stanowiła zaporę przeciw złej kulturze, by młodzież tu mogła spotykać Boga. Ksiądz Biskup życzył wszystkim zebranym błogosławionych świąt Bożego Narodzenia.

Sławomira Lewandowska

Skip to content