„80 lat temu a dziś” – spotkanie międzypokoleniowe w Małym Długoszu

W ramach V Konkursu Grantowego Fundacji ANWIL dla Włocławka pt. „Ocalić od zapomnienia” w Małym Długoszu dnia 27.02.2020 r. odbyło się spotkanie międzypokoleniowe pt.: „80 lat temu a dziś”.

W spotkaniu, którego celem było przybliżenie historii dawnych czasów, porównanie tego, co było dawniej a jak jest teraz oraz wspólna integracja, wzięli udział uczniowie z klasy 2a, 2b i 2c oraz rodzice i dziadkowie.

Zaproszeni goście – pani Wiesława, pan Eugeniusz oraz pan Henryk – przybliżyli wszystkim zebranym część historii ze swojego życia, podzielili się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami życiowymi.

Pan Eugeniusz Szeligowski – dziadek ucznia z klasy 2c – opowiedział o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się komunikacja, zachęcał do nauki języków obcych, dzięki którym można podróżować i porozumiewać się w innych krajach. Pani Wiesława Kaczorowska – malarka z włocławskiego fajansu – opowiedziała o dawnej historii miasta, o zakładzie, w który pracowała przez wiele lat. Pana Henryk Łączkowski, który jest rolnikiem – dziadek ucznia z klasy 2b – opowiedział ciekawą historię o narzędziach rolniczych, zademonstrowała dawne urządzenia, którymi posługiwano się podczas młócenia zbóż.

Nasi uczniowie również zaprezentowali swoje umiejętności: taniec Polka oraz Twist, a także umiejętności wokalne śpiewając piosenki z dawnych lat: „Babcia stała na balkonie”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Ach jak przyjemnie”.

Trzy pokolenia zebrane w sali gimnastycznej chętnie włączyły się w przygotowane zabawy i quizy. Zarówno uczniowie, jak i rodzice oraz dziadkowie chętnie skakali na skakance oraz grali w gumę – zabawy zapomniane, a jak wspaniałe. Z wielkim zapałem wszyscy wzięli udział w guizie wiedzy dotyczącym dawnych i obecnych przedmiotów m. in. rekwizytów szkolnych, zabawek, urządzeń. Dużo radości wśród zaproszonych gości wywołała przygotowana gra bingo.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich przedstawionych i usłyszanych opowieści. Była to wspaniała, żywa lekcja historii, a jednocześnie alternatywa dla poznawania historii z podręczników. Ten niezwykły i wyjątkowy czas pozwolił nam przenieść się do minionych lat. Zaproszeni goście wspominali swoje dawne czasy z sentymentem, a nawet łezką w oku. Spotkanie rodzinne stało się okazją do międzypokoleniowego poznawania historii.

Wszyscy powinniśmy pamiętać, że rodzina jest podstawą, fundamentem naszego życia, o którą trzeba dbać. To rodzina, nasi bliscy nas kształtują. Musimy wiedzieć, że każdy z nas jest ogniwem w swoim „Łańcuchu pokoleń”, a wszystkie ogniwa łączą się w całość.

Dzięki zaangażowaniu naszych rodziców udało się zgromadzić wiele cennych pamiątek, rekwizytów z dawnych lat. Powstała wspaniała wystawa historyczna. Dzięki temu nasi uczniowie mogli zobaczyć jak zmieniły się różne przybory, urządzenia, z jakich przedmiotów korzystali ich rodzice, dziadkowie.

Rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, za pomoc, za włączenie się aktywnie w to nasze spotkanie. Państwa pomoc jest nieoceniona. Przekonaliśmy się już nie pierwszy raz, że zawsze możemy liczyć na Państwa wsparcie. Dziękujemy również za zorganizowanie cateringu i poczęstunku dla wszystkich zebranych.

Za całą imprezę odpowiedzialne były panie wychowawczynie uczniów klas drugich: p. Katarzyna Matuszewska, p. Joanna Filińska, p. Mirella Kwiatkowska.

Katarzyna Matuszewska

 

Skip to content