Czytam, więc jestem!

Drodzy Uczniowie! W tym szczególnym czasie spędzanym w domu zapraszam Was do czytania. Sami wiecie, że korzyści z kontaktu z książką są niezaprzeczalne.

Oto 7 z nich, dla których warto czytać książki.

 • Czytaj, bo czytanie wydłuża życie.
 • Czytaj, bo czytanie daje poczucie szczęścia.
 • Czytaj, bo czytanie zwiększa empatię.
 • Czytaj, bo czytanie poprawia pamięć.
 • Czytaj, bo czytanie poprawia koncentrację i cierpliwość.
 • Czytaj, bo czytanie podwyższa inteligencję.
 • Czytaj, bo czytanie to doskonały sposób na stres.

Rodzaj lektury może być dowolny!

By zachęcić Was do czytania, przygotowałam kilka pozycji, po które warto sięgnąć. Być może macie je w swojej biblioteczce, a jeśli nie, warto je zakupić lub wypożyczyć. Od poniedziałku jestem do Waszej dyspozycji w bibliotece w godzinach 8.00- 13.00.

 

PROPOZYCJE DLA MŁODSZYCH

Glynn Connie „Księżniczka incognito”.

Lottie Pumpkin to zwyczajna dziewczyna, która marzy, żeby być księżniczką. Dostaje się do prestiżowej szkoły Rosewood Hall w ramach programu stypendialnego.
Ellie Wolf to księżniczka, która marzy o zwyczajnym życiu. Szkołę Rosewood Hall wybiera przede wszystkim dlatego, by uniknąć obowiązków, jakie musi wypełniać   w królestwie Maradawii. Kiedy los rzuca obie czternastolatki do tego samego internatu, zamiana tożsamości wydaje się najprostszym rozwiązaniem. W końcu wszyscy i tak przez pomyłkę biorą Lottie za księżniczkę. Tymczasem ktoś odkrywa ich sekret, a w Rosewood nic nigdy nie jest takie, jak się wydaje…

Małgorzata Musierowicz „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”.

Gratka dla wszystkich miłośników Borejków i “Jeżycjady” – bez względu na wiek i płeć!
W tej międzypokoleniowej książce znajdziecie wszystko, czego jeszcze nie wiecie o “Jeżycjadzie”, a co zawsze chcieliście wiedzieć.

Sprawdźcie, jak wyglądał Ignacy Borejko w wieku chłopięcym i skąd się wziął serwis Nowakowskich, obejrzyjcie jedyną zachowaną fotografię Pieska Genowefy Bombke
i zachwyćcie się detalami jeżyckiej architektury.

“Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” to ponad 130 alfabetycznie ułożonych haseł, kolorowe zdjęcia, nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka. Wasza ukochana autorka uchyla rąbka niejednej tajemnicy!

PROPOZYCJE DLA MŁODZIEŻY

Katarzyna Ryrych „Wyspa mojej siostry”

Na wyspę trudno dotrzeć. Nie łączą jej z lądem żadne mosty. Trzeba mieć łódź albo tratwę i długo wiosłować. Żeby dotrzeć na wyspę, potrzeba wysiłku, wielu może zrezygnować już na początku drogi, niektórzy wycofają się w trakcie. Tylko najwytrwalsi dotrą do jej brzegów.

Czasem mówi się, że człowiek jest samotną wyspą. I jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, bo często niby żyjemy razem z innymi, a tak naprawdę nic nas nie łączy.

Takimi samotnymi wyspami byli bohaterowie książki Katarzyny Ryrych. Każdy z nich miał własny świat. Myśka-Maryśka, Pipi i ich tata. Byliby pewnie całkiem zwyczajną, mieszkającą w bloku rodziną, gdyby nie choroba Pipi. Pipi ma zespół Downa, żyje w swoim własnym świecie i używa własnego, zrozumiałego tylko dla jej najbliższych języka. Pipi nie chodzi do szkoły, ale potrafi ugotować obiad i pokroić ogórki na niemal przezroczyste plasterki. Zapamiętuje błyskawicznie wszystkie wiersze i piosenki, których uczy się jej młodsza siostra. Myśka-Maryśka bardzo kocha Pipi, początkowo może się wydawać, że nie do końca dostrzega różnice między nimi. Chce na przykład, żeby siostra poszła z nią do szkoły. Dziewczynki idą razem do szkoły, ale kończy się to katastrofą. Od tej pory miejsce w ławce obok Marysi jest puste, czeka na Pipi, która do szkoły już nigdy nie wróci. Każdego dnia będzie czekać na siostrę i tatę z obiadem. A Marysia będzie dojrzewać i zmieniać się.   W gimnazjum pozna ludzi, których wpuści na swoją, dotąd pustą wyspę. Taką osobę pozna również tata bohaterek, który po śmierci ich mamy nie mógł znaleźć kobiety, która nie bałaby się Pipi. A czy Pipi pozna ludzi, którzy będą mogli wejść na jej wyspę? Pozna, ale żeby to zrobić będzie musiała opuścić rodzinny dom…

Książka Katarzyny Ryrych pokazuje świat osób niepełnosprawnych z zupełnie innej, często pomijanej strony.

Marcin Szczygielski “Czarny Młyn”

Młyny to mała miejscowość leżąca pomiędzy Poznaniem a Warszawą w tzw. martwym trójkącie. Jego wierzchołkiem jest stary kombinat, a właściwie zgliszcza z budzącym grozę Czarnym Młynem, którego nadpalone skrzydła stoją nieruchomo, nie zważając na podmuchy wiatru. Lewym bokiem trójkąta są rozlewiska i bagna, do których odprowadzano niegdyś ścieki i trujące odpady. Prawy bok zaś wyznaczają linie elektryczne, podstawą jest natomiast autostrada. To specyficzne ułożenie i dziwna atmosfera panująca w okolicy sprawiają, że ludzie nie chcą mieszkać w Młynach, odchodzą stąd również zwierzęta, a hodowane w przydomowych ogródkach warzywa nie udają się.
W tym wymierającym miejscu mieszka wraz z rodzicami (a właściwie tylko mamą,bo ojciec wyjechał za chlebem do Norwegii) i z niepełnosprawną siostrą Iwo, bohater wyjątkowej książki fantasy dla dzieci, autorstwa Marcina Szczygielskiego. „Czarny młyn” to opowieść nagrodzona w „Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren” i na ten zaszczyt  w pełni zasługuje. Ciepła, niezwykle mądra historia przełamująca bariery i przybliżająca temat inności, ludzkich ułomności i choroby, jest przy tym pasjonującą historią niczym ze snu.
A właściwie – można by rzec – koszmaru, bowiem w Młynach zaczyna dziać się coś dziwnego…

Harper Lee „Zabić drozda”.

Międzynarodowy bestseller i laureat Nagrody Pulitzera!
Ponadczasowa powieść, która stała się prawdziwym światowym hitem. Wiele razy wznawiana, ukazała się w milionowych przekładach w wielu językach.
Akcja powieści toczy się w fikcyjnym miasteczku Maycomb w stanie Alabama  w latach 30. XX wieku. Głównymi bohaterami jest trójka dzieci: Jean , Jeremy – dzieci miejscowego adwokata Atticusa Fincha – a także ich przyjaciel, Charles Baker Harris, zwany Dillem.
Adwokat Atticus Finch broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Drugim wątkiem utworu jest fascynacja dzieci tajemniczym synem ich sąsiada, który nigdy nie wychodzi z domu. Plotki powtarzane przez mieszkańców i dziecięca wyobraźnia sprawiają, że Artur „Boo” Radley urasta w ich wyobrażeniach do roli potwora i psychopaty.

“Zabić drozda” to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

Jane Austen  „Duma i uprzedzenie”.

Najgłośniejsza powieść Jane Austen, na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść  o zamążpójściu.

Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto  posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty…

Gabriel Garcia Marquez “Miłość w czasach zarazy”. 

Przepiękna historia miłości, która zaczyna się, gdy bohaterowie są bardzo młodzi i towarzyszy im obojgu przez całe dalsze życie. Choć Fermina początkowo odrzuca Florentina i uczucie, jakim go darzy, by wyjść za bogatszego człowieka, nigdy nie przestaje go kochać i w końcu po wielu latach pozwala mu zdobyć swoje serce.

“Miłość w czasach zarazy”, napisana przez Gabriela Garcię Marqueza z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością, to niezwykła powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Jest to historia uczucia poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości – młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności i pragnienia. Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Marqueza tematyka i tonacja przysporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie. „Miłość w czasach zarazy” pokazuje, iż w każdym wieku można zmienić swoje życie, a prawdziwa miłość opiera się na cierpliwości i zrozumieniu.

Gillian Flynn “Zaginiona dziewczyna”.

Jeden z najbardziej porywających thrillerów ostatnich lat. Napisana ciekawie i oryginalnie, zmieniająca perspektywę narracyjną i wodząca czytelnika za nos powieść została również genialnie zekranizowana przez Davida Finchera. Książka jest dostępna w polskim tłumaczeniu, jednak warto ją przeczytać również  w oryginale.

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia daleko mu do wymarzonego ideału – ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, co się stało z jego żoną.

                                                                                             Miłej lektury

                                                                                             Beata Woźniak

Bibliografia:

 • http://www.insignis.pl/ksiazki/ksiezniczka-incognito/
 • https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4909329/na-jowisza-uzupelniam-jezycjade
 • https://qlturka.pl/2017/08/12/wyspa-mojej-siostry-recenzja-ksiazki-2/
 • https://www.granice.pl/recenzja/czarny-mlyn/3757
 • https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/ksiazki-ktore-trzeba-przeczytac-w-zyciu-100-tytulow/fdvpq2w

fot.: Książka zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Skip to content