Czasopisma dostępne w bibliotece

czasopisma w bibliotece szkolnej ZSK

„Matematyka”

Jest to czasopismo dla nauczycieli uczących na wszystkich poziomach edukacyjnych i w różnych typach szkół. Głównym jego zamierzeniem jest poszerzanie ich wiedzy i pomoc w pracy zawodowej. Zawiera artykuły o współczesnej matematyce oraz informatyce i ich historii, teksty z teorii nauczania, eseje o stanie współczesnej oświaty oraz materiały metodyczne, w tym dużo zadań. Autorami tekstów są osoby ze środowisk akademickich, metodycy oraz nauczyciele, którzy chcą podzielić się swoimi pomysłami i pytaniami.

„Młody Technik”

Ten niezwykle popularny miesięcznik skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, a szczególnie do młodzieży szkolnej. Każdy, kto interesuje się współczesną techniką i kierunkami jej rozwoju, znajdzie w „Młodym Techniku” coś dla siebie.

Jest to jedyny tytuł, w segmencie nauk ścisłych i techniki, zalecany jako lektura dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie i nauczyciele szczególnie cenią rubryki edukacyjne odnoszące się wprost do przedmiotów szkolnych takich jak: chemia, fizyka, matematyka, jak również rubryki rozwijające dodatkowe zainteresowania, tj. Jak to działa, Historia odkryć i wynalazków. Są też działy dla majsterkowiczów i modelarzy.

„Młody Technik” stawia również na innowacje – dział m.technik przeznaczony jest dla przyszłych techników komputerowych i skupia się głównie na najnowszych technologiach, w tym mobile.

„Echa Leśne”

Bezpłatny magazyn miłośników lasu, kwartalnik, ukazujący się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe: turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni, studentów oraz partnerów handlowych LP i myśliwych.

„Świat Nauki”

Miesięcznik popularnonaukowy ukazujący się od roku 1991 jako polska edycja Scientific American. Artykuły umieszczane w „Świecie Nauki” poświęcone są najnowszym metodom badawczym, teoriom i odkryciom naukowym z dziedzin nauk przyrodniczych, ekonomii, medycyny, antropologii i informatyki, rzadziej także można znaleźć w miesięczniku informacje dotyczące innych dziedzin nauki. Obecnie najbardziej popularne tematy związane są z odkryciami w biotechnologii, astronomii, fizyce materii skondensowanej, kosmologii, neurobiologii i przemyśle informatycznym. Autorami artykułów często są naukowcy prowadzący badania w opisywanych dziedzinach.

 „Wiedza i Życie”

Pismo popularnonaukowe. Najstarszy polski miesięcznik popularnonaukowy. Łączy solidną 80-letnią tradycję z nowoczesnym podejściem do upowszechniania osiągnięć nauki. Prostym, przystępnym językiem pisze o tym, co dzieje się w przodujących laboratoriach w Polsce i na świecie. Aktualności i doniesienia naukowe, odkrycia i wynalazki. Dużo ilustracji i infografik pozwala lepiej zrozumieć poruszane zagadnienia. Główne tematy: fotoreportaże, najnowsze informacje ze wszystkich dziedzin nauki, publikacje znanych autorów, przegląd nowości, internet, nowinki techniczne, niezwykłe przedmioty codziennego użytku, recenzje książek popularnonaukowych, felietony (stałe: Jerzy Bralczyk, Andrzej K. Wróblewski)

 „W sieci HISTORII”

Tematyczna edycja popularnego tygodnika opinii, w całości poświęcona historii Polski. Misją redakcji jest popularyzowanie wiedzy o wielkich zwycięstwach, wygranych bitwach, bohaterskich szarżach, podniosłych chwilach, odważnych czynach w imię prawdy i wolności. W każdym wydaniu znajdziemy odwołanie do naturalnej ciekawości każdego Polaka, do chęci zdobywania wiedzy i dowiadywania się o wydarzeniach przeszłych, które wpływają na naszą teraźniejszość i przyszłość. Miesięcznik patronuje najważniejszym wydarzeniom związanym z upowszechnianiem wiedzy historycznej i postaw patriotycznych. Redaktorem naczelnym tytułu jest prof. Jan Żaryn.

 „Biuletyn  IPN – pamięć.pl”

Pismo zamieszcza wywiady z historykami, świadkami wydarzeń historycznych, artykuły pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, archiwalne dokumenty i zdjęcia oraz wspomnienia. Zawiera informuje o organizowanych przez IPN konferencjach, uroczystościach i wystawach, głównych przedsięwzięciach badawczych i edukacyjnych,

„Biblioteka w Szkole” – wybrane tematy

 • 11/2018r.
  Scenariusz lekcji z historii i społeczeństwa. Projekt e- komiksu „ Droga do niepodległości”.
  Życie i twórczość  Marii Dąbrowskiej. Konkurs wiedzy o pisarce. (SP)
 • 02/2019r.
  Podboje Aleksandra Wielkiego- scenariusz lekcji historii.
  Prawdziwe wartości w życiu człowieka- scenariusz zajęć- SP- IV-VI
 • 07-08/2018r.
  Wieczór z nauką – scenariusz anglojęzycznego escape roomu.
  Konflikty zbrojne w Rzeczypospolitej w XVII wieku- scenariusz lekcji historii (zajęcia podsumowujące).
 • 11/2019r.
  Wejdźmy razem do świata Narnii. Turniej klasowy.
 • 03/2019r.
  Balladyna trochę inaczej-  krótki scenariusz na motywach dramatu J. Słowackiego
 • 01/2019r.
  Pan Tadeusz Adama Mickiewicza- Projekt edukacyjny na Tydzień Języka Ojczystego- szkoła podstawowa i ponadgimnazjalna.
  STOP hejtowi- scenariusz lekcji IV-VI
 • 10/2019r.
  Ciemno wszędzie głucho wszędzie… gra literacka o „Dziadach” A. Mickiewicza
  Do góry nogami- scenariusz dotyczy uzależnień.
  Wielcy renesansu- scenariusz uroczystości szkolnej.
 • 7-8/2019r.
  Żołnierze Września- scenariusz rocznicy wojny obronnej Polski.
 • 12/2019r.
  W krainie duchów. Test ze znajomości lektury „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa
  O pierwszym rogaliku. Scenariusz improwizowany opowiadaniem Hanny Łochockiej.
 • 12/2018r.
  Scenariusz przedstawienia teatralnego na podst. Bajki terapeutycznej „Labirynt” Agnieszki Kozak.
 • 09/2018r.
  Kursokonferencja Edukacyjna, czyli co się myśli o nauczycielach- wesoły scenariusz z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
  Jak Lolek stał się świętym? Scenariusz przedstawienia dla szkół podstawowych.
  Scenariusz na Święto Niepodległości- zestawienie materiałów repertuarowych.
 • 03/2020r.
  Dzięki Ci, Panie za Jana Pawła II- scenariusz słowno- muzyczny
  Wziąć byka za rogi- konkurs frazeologiczny
 • 10/2018r.
  Zaczarowana zagroda- konkurs ze znajomości literatury.
  Trening szybkiego, efektywnego czytania- scenariusz zajęć.
  Zabawki na choinkę- scenariusz z okazji Bożego Narodzenia.
 • 04.2019r.
  Lekturowe haki, czyli jak sprawić, by praca z obszernymi działami była atrakcyjna?
  Wszystko śpiewa- Scenariusz spektaklu poświęconemu Stanisławowi Moniuszce.
 • 01/2018r.
  Dama Orderu Orła Białego- scenariusz poświęcony Irenie Sendlerowej.
 • 02/2018r.
  „Akademia pana Kleksa”- konkurs znajomości książki.
  Prawa dziecka… literackiego. Pomysł na debatę poświęconą dziecięcym bohaterom literatury współczesnej.
 • 03/2018r.
  Wolontariaty, czyli jak dobrze pomagać innym- scenariusz zajęć edukacyjnych.
 • 04/2018r.
  Z Niepodległą gra o zwycięstwo! Historyczne potyczki dla czterech drużyn.
  Teatr Wolnej Myśli „ Pod Białym Orłem”. Scenariusz spektaklu teatralnego z okazji Święta Niepodległości.
 • 05/2018r.
  Niepodległość? A co ja z tego mam?
  Zajęcia na temat niepodległości i współczesnego patriotyzmu.
  Konkurs przyrodniczy „ Bo przyroda to przygoda”.

Zapraszam i zachęcam do korzystania z bogatej oferty czasopiśmienniczej.
Beata Woźniak 

fot. Racool_studio – pl.freepik.com

 

Skip to content