Drodzy Dorośli!
O znaczeniu czytania książek pisano i mówiono wielokrotnie. O znaczeniu czytania dzieciom pisałam w artykule „Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kilka refleksji o wychowaniu przez czytanie” w grudniu 2018 r. Pozwolę sobie w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom przypomnieć fragment mojego tekstu.
Jaka jest moja propozycja dla zapracowanych rodziców na dobry czas z dzieckiem? To najprostszy sposób i moim zdaniem bardzo skuteczny, bo sprawdził się w mojej rodzinie. Wystarczy usiąść z dzieckiem i poczytać mu na głos fajną książkę. Fajną, to znaczy dobraną do jego wieku i zainteresowań, czytaną z zaangażowaniem.
Płyną z tego same korzyści dla dziecka:
- słuchając treści, rozbudza wyobraźnię,
- skupia swoją uwagę,
- czuje rodzicielską bliskość, zainteresowanie i miłość,
- poszerza swoją wiedzę o świecie.
Płyną z tego korzyści dla rodziców:
- są blisko najukochańszej osoby,
- mają świadomość, że robią coś ważnego i pożytecznego,
- odpoczywają w oderwaniu od zgiełku życia codziennego,
- są podziwiani przez swoje dzieci, że tak świetnie interpretują tekst,
- poznają swoje dzieci i nawiązują więź.
Tych korzyści jest pewnie o wiele więcej, zachęcam do ich odkrywania. Oczywiście jeden raz nie wystarczy, najlepiej stworzyć taką domową tradycję codziennego czytania na głos. A jaką książkę wybrać do czytania dzieciom? W tym z pewnością pomoże każdy bibliotekarz lub księgarz.
30 maja, w sobotę rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.
Jak czytamy na stronie Fundacji – https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-mediow/xix-otcd-informacja-prasowa/, tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby zwierząt.
Od jakiegoś czasu na naszej stronie internetowej, w zakładce Biblioteka – Słowo czytane umieszczamy fragmenty książek czytanych przez nas – bibliotekarki i nie tylko.
Zachęcam do posłuchania opowieści o Muminkach, choćby do poduszki…W planach mamy inne audiobooki. Czekamy też na propozycje długoszaków.
Miłego czytania i słuchania życzy Sławomira Lewandowska
fot. freepik.com