Czytajmy dzieciom!

Drodzy Dorośli!

O znaczeniu  czytania książek pisano i mówiono wielokrotnie. O znaczeniu czytania dzieciom pisałam w artykule „Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kilka refleksji o wychowaniu przez czytanie” w grudniu 2018 r. Pozwolę sobie w XIX  Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom przypomnieć fragment mojego tekstu.

Jaka jest moja propozycja dla zapracowanych rodziców na dobry czas z dzieckiem? To najprostszy sposób i moim zdaniem bardzo skuteczny, bo sprawdził się w mojej rodzinie. Wystarczy usiąść z dzieckiem i poczytać mu na głos fajną książkę. Fajną, to znaczy dobraną do jego wieku i zainteresowań, czytaną z zaangażowaniem.

Płyną z tego same korzyści dla dziecka:

  1. słuchając treści, rozbudza wyobraźnię,
  2. skupia swoją uwagę,
  3. czuje rodzicielską bliskość, zainteresowanie i miłość,
  4. poszerza swoją wiedzę o świecie.

Płyną z tego korzyści dla rodziców:

  1. są blisko najukochańszej osoby,
  2. mają świadomość, że robią coś ważnego i pożytecznego,
  3. odpoczywają w oderwaniu od zgiełku życia codziennego,
  4. są podziwiani przez swoje dzieci, że tak świetnie interpretują tekst,
  5. poznają swoje dzieci i nawiązują więź.

Tych korzyści jest pewnie o wiele więcej, zachęcam do ich odkrywania. Oczywiście jeden raz nie wystarczy, najlepiej stworzyć taką domową tradycję codziennego czytania na głos. A jaką książkę wybrać do czytania dzieciom? W tym z pewnością pomoże każdy bibliotekarz lub księgarz.

30 maja, w sobotę rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Jak czytamy na stronie Fundacji – https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-mediow/xix-otcd-informacja-prasowa/, tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby zwierząt.

Od  jakiegoś czasu na naszej stronie internetowej, w zakładce Biblioteka – Słowo czytane umieszczamy fragmenty książek czytanych przez nas – bibliotekarki i nie tylko.

Zachęcam do posłuchania  opowieści o Muminkach, choćby do poduszki…W planach mamy inne audiobooki. Czekamy też na propozycje długoszaków.

Miłego czytania i słuchania życzy Sławomira Lewandowska

fot. freepik.com

Skip to content