Akcja profilaktyczna związana ze Światowym Dniem Rzucania Palenia

Jedną z akcji profilaktycznych, zwracających uwagę na problem palenia tytoniu, jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony w trzeci czwartek listopada, który w tym roku przypada 19. listopada. Uczniowie szkoły podstawowej z klas 6-8, pod kierunkiem pani Bożeny Sobierajskiej, tradycyjnie włączyli się w działania profilaktyczne dotyczące tej akcji.

Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Dziennikarz Lynn Smith w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada  za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku. Należy podkreślić, że  papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest propagowanie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, również tych dotyczących palenia biernego, czy też wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia – korzystania z papierosów elektronicznych. Należy zaznaczyć, że palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. W ramach tej akcji uczniowie otrzymali informacje dotyczące wpływu nikotyny na młody organizm. Korzystając z nabytej wiedzy wykonali plakaty i opracowali hasła antynikotynowe, które prezentujemy na naszej wirtualnej wystawie. Bardzo dziękuję uczniom za wzorowe zaangażowanie się w akcję profilaktyczną.

Odstaw nałóg na ubocze będziesz życie miał urocze; Rzuć palenie na wesoło nie rób kłębów dymu w koło! ( Nadia Żurańska kl. 8b)

Mały, duży o tym wie, że palenie jest na Nie!;  Kiedy palić ci się chce, bądź odważny- powiedz Nie!. ( Natalia Żurańska kl. 8b )

Od Bałtyku aż do Śląska, dziś nie pali cała Polska!; Każdy lekarz Ci to przyzna, ze papieros to trucizn; Kiedy palisz papierosy dajesz sercu mocne ciosy ( Aleksandra Skowron kl. 8b)

 

Bożena Sobierajska – pedagog szkolny

 

Skip to content