Dar ks. Ogrodowczyka dla biblioteki

W styczniu 2021 roku ksiądz prałat Janusz Ogrodowczyk ze Zduńskiej Woli podarował Bibliotece im. Jerzego Pietrkiewicza w „Długoszu” 52 woluminy. Książki w ogromnej większości stanowią serię wydawniczą literatury XX wieku, która ukazała się w 2004 roku.
Najważniejsze tytuły, najwybitniejsi autorzy – to absolutny kanon współczesnej literatury, który wzbogaci nasz księgozbiór. Warto jest poznać klasykę światowej literatury, nierzadko autorstwa laureatów literackiego Nobla. W czasie pandemii, kiedy ograniczone są nasze spotkania, a przede wszystkim udział w wydarzeniach kulturalnych, zafundujmy sobie spotkanie z literaturą najwyższych lotów.

Oto niektóre tytuły nowych nabytków:

 • William Golding – Władca much
 • Heinrich Böll- Utracona cześć Katarzyny Blum
 • Kurt Vonnegut – Kocia kołyska
 • John Steinbeck – Tortilla Flat
 • Julio Cortazar – Gra w klasy
 • Bohumil Hrabal – Pociągi pod specjalnym nadzorem. Postrzyżyny
 • Stanisław Lem –Solaris
 • Isaac Bashevis Singer – Sztukmistrz z Lublina
 • Joseph Conrad – Tajny agent
 • Albert Camus – Dżuma
 • Milan Kundera – Żart
 • Hermann Hesse – Wilk stepowy
 • George Orwell – Rok 1984
 • Mario Vargas Llosa – Miasto i psy
 • Alistair MacLean – Działa Nawarony
 • Mario Puzo – Ojciec Chrzestny
 • William Faulkner – Absalomie, Absalomie…
 • Franz Kafka – Proces
 • Erich Maria Remarque – Na Zachodzie bez zmian
 • Ray Bradbury – Kroniki marsjańskie
 • Robert Graves – Ja, Klaudiusz
 • Ryszard Kapuściński – Cesarz
 • Romain Gary – Obietnica poranka
 • Graham Greene – Sedno sprawy
 • Karen Blixen – Pożegnanie z Afryką
 • Aleksander Sołżenicyn – Oddział chorych na raka
 • Agatha Christie – I nie było już nikogo
 • Günter Grass – Blaszany bębenek
 • Gabriel Garcia Marquez – Sto lat samotności
 • Marcel Proust – W stronę Swanna
 • Witold Gombrowicz – Trans-Atlantyk
 • Truman Capote – Śniadanie u Tiffany’ego
 • Joseph Heller – Paragraf 22
 • Czesław Miłosz – Zniewolony umysł
 • James Jones – Stąd do wieczności
 • Tadeusz Konwicki – Mała apokalipsa

Serdecznie zachęcam, zarówno uczniów, jak i wszystkich rodziców do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki. Zbiory oraz ich dostępność można sprawdzić przy pomocy katalogu on-line na stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka – Katalog książek. Zamówienia na książki w czasie zdalnego nauczania można składać poprzez mobidziennik do Sławomiry Lewandowskiej, a książka, jeśli tylko będzie dostępna, oczekiwać będzie na odbiór w dyżurce budynku szkoły przy ul. Łęgskiej 26 w godz. od 7.15 do 18.00.  Podobnie w dyżurce można zostawić książki przeczytane z nazwiskiem osoby oddającej.

Zapraszam do wypożyczania i życzę miłej lektury.

Sławomira Lewandowska

Skip to content