„Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!” – wyjazd do Obozu Zagłady Kulmhof

„Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”
A. Mickiewicz

Od 16 lat na początku września na terenie byłego Obozu Zagłady Kulmhof w Lesie Rzuchowskim w Chełmnie nad Nerem odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem pomordowanych Żydów, Polaków, Cyganów, Dzieci Czeskich i Jeńców Radzieckich. Łącznie blisko 200 tys. ofiar. W tym roku, pierwszy raz reprezentacja naszych licealistów ZSK wzięła udział w uroczystościach pomordowanych ofiar.

Na placu przed pomnikiem nie zabrakło przedstawicieli ambasad m.in. Republiki Czeskiej, Republiki Austriackiej, Federacji Rosyjskiej, parlamentarzystów, samorządowców, kapłanów, przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, delegacji instytucji oświatowych i kulturalnych, oraz okolicznych mieszkańców. O godz. 1200 została odprawiona Msza św. w intencji ofiar obozu pod przewodnictwem ordynariusza diecezji włocławskiej – Księdza Biskupa Krzysztofa Wętkowskiego.

Po Eucharystii w przejmującej ciszy nastąpił przemarsz do ściany pamięci usytuowanej w głębi lasu. Tam przedstawiciel żydowskiej gminy wyznaniowej wyśpiewał modlitwę za zmarłych, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Należy nadmienić, że obóz KL Kulmhof am Nehr (Chełmno nad Nerem) był pierwszym obozem zagłady na zajętych przez Niemców ziemiach polskich. Został utworzony w dniu 8 grudnia 1941 roku. Więźniów mordowano za pomocą gazów spalinowych z silników samochodowych przerabianych ciężarówek m.in. Mercedesa czy Saurera. Ofiary grzebano w Lesie Rzuchowskim, oddalonym od Kulmhof o ok. 4 km. Relacja jednego z nielicznych uciekinierów – więźniów KL Kulmhof, Mordechaja Podchlebnika, stała się podstawą do stworzenia przez Zofię Nałkowską eseju pt. Człowiek jest mocny w zbiorze Medalionów.

Niewątpliwie każda taka wizyta w miejscu zagłady wywołuje smutek natomiast nie wolno unikać takich miejsc. Należy je odwiedzać aby tam się modlić i przekazywać pamięć o tych wydarzeniach nowym pokoleniom aby nigdy i nigdzie podobne okrucieństwo się już nie powtórzyło.

p. Katarzyna Kwiatkowska i ks. Adam Zieliński

Skip to content