Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły. Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2021 roku brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”.
Warto wrócić do lektury baśni i legend w każdym wieku. Wszyscy znamy baśnie H.Ch. Andersena czy braci Grimm, ale czy wszystkie ? A są takie, które wprost mrożą krew w żyłach, jak np.: Mały Klaus i duży Klaus. Warto sięgnąć po legendy z innych krajów, choćby dla porównania mądrości często bardzo oddalonych od siebie ludów. „Śpiewająca lipka. Bajki Słowian Zachodnich” zawiera spisane, przekazywane dawniej z ust do ust, ludowe podania z południa Polski, Czech, Słowacji i Serbii.
Przywieziona przez afrykańskiego misjonarza, który gościł w naszej szkole, mała książeczka z bajkami afrykańskimi pokazuje, że, mimo ogromnych różnic geograficznych i kulturowych między ludami świata, wyznawane są podobne wartości.
Spośród polskich zbiorów baśni i legend polecam także „Kujawskie legendy, gawędy i gadki” Antoniego Benedykta Łukaszewicza, tu możemy przeczytać „Najstarszą legendę świata o Raju na Kujawach”, a także „Najstarszą legendę o Włocławku”, brzmi zachęcająco, prawda? Lektura tych legend nie jest jednak łatwa, gdyż wiele z nich spisanych zostało w gwarze kujawskiej.
Zachęcam do przeczytania dowolnej baśni bądź legendy i zilustrowania jej. Ilustrację przynieście do biblioteki do końca października. Wspólnie stworzymy zbiór baśni i legend z całego świata.
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w zakładce Biblioteka na internetowej stronie szkoły umieściłam tekst o historii biblioteki w „Długoszu”, który sukcesywnie wzbogacać będę zdjęciami z wydarzeń bibliotecznych.
Zapraszam do korzystania z zasobów biblioteki i czytania. Wszak dzięki czytaniu książek:
- rozwijamy wyobraźnię;
- uczymy się koncentracji i refleksji;
- rozwijamy umysł;
- redukujemy stres;
- budujemy pewność siebie;
- stajemy się szczęśliwsi.
Zatem, do zobaczenia w szkolnej bibliotece!
Sławomira Lewandowska