Październik – Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły.  Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2021 roku brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”.

Warto wrócić do lektury baśni i legend w każdym wieku. Wszyscy znamy baśnie H.Ch. Andersena czy braci Grimm, ale czy wszystkie ? A są takie, które wprost mrożą krew w żyłach, jak np.: Mały Klaus i duży Klaus. Warto sięgnąć po legendy z innych krajów, choćby dla porównania mądrości często bardzo oddalonych od siebie ludów. „Śpiewająca lipka. Bajki Słowian Zachodnich” zawiera spisane, przekazywane dawniej z ust do ust, ludowe podania z południa Polski, Czech, Słowacji i Serbii.

Przywieziona przez afrykańskiego misjonarza, który gościł w naszej szkole, mała książeczka z bajkami afrykańskimi pokazuje, że, mimo ogromnych różnic geograficznych i kulturowych między ludami świata, wyznawane są podobne wartości.

Spośród polskich zbiorów baśni i legend polecam także „Kujawskie legendy, gawędy i gadki” Antoniego Benedykta Łukaszewicza, tu możemy przeczytać „Najstarszą legendę świata o Raju na Kujawach”, a także „Najstarszą legendę o Włocławku”, brzmi zachęcająco, prawda? Lektura tych legend nie jest jednak łatwa, gdyż wiele z nich spisanych zostało w gwarze kujawskiej.

Zachęcam do przeczytania dowolnej baśni bądź legendy i zilustrowania jej. Ilustrację przynieście do biblioteki do końca października. Wspólnie stworzymy zbiór baśni i legend z całego świata.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w zakładce Biblioteka na internetowej stronie szkoły umieściłam tekst o historii biblioteki w „Długoszu”, który sukcesywnie wzbogacać będę zdjęciami z wydarzeń bibliotecznych.

Zapraszam do korzystania z zasobów biblioteki  i czytania. Wszak dzięki czytaniu książek:

  • rozwijamy wyobraźnię;
  • uczymy się koncentracji i refleksji;
  • rozwijamy umysł;
  • redukujemy stres;
  • budujemy pewność siebie;
  • stajemy się szczęśliwsi.

Zatem, do zobaczenia w szkolnej bibliotece!

Sławomira Lewandowska

Skip to content