„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”.
Dzień 15. października 2021 roku wpisał się w historię naszej szkoły kolejnym bardzo wyjątkowym wydarzeniem – pobytem uczniów w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Była to nagroda dla uczestników i opiekuna w Konkursie Ogólnopolskim pt. “Wirtualny spacer po Sejmie RP”, zorganizowanym przez Posła na Sejm PR Panią dr Joannę Borowiak. Naszą szkolę reprezentowali laureaci konkursu: Aleksander Kwiatkowski z kl. 8b i Piotr Nowacki z kl. 7b, oraz uczestnicy: Zofia Kwiatkowska z kl. IIc LO, Izabela Tyrjan z kl.7b oraz Zofia Chełminiak i Andrzej Kwiatkowski z kl. 4b wraz z opiekunem szkolnym konkursu – Panią Bożeną Sobierajską.
Program wycieczki był bardzo bogaty. Po zarejestrowaniu się w biurze przepustek, uczniowie po dokładnej kontroli na bramce sejmowej udali się do gmachu Sejmu RP, gdzie na uczestników czekała kolejna kontrola. Po jej przekroczeniu, w progach Parlamentu RP powitała nas Pani Poseł dr Joanna Borowiak. Następnie z Panią przewodnik i wszystkimi uczestnikami wyprawy powędrowaliśmy w głąb gmachu Sejmu. Po drodze, w korytarzach sejmowych, zapoznaliśmy się z historią, architekturą i ciekawostkami dotyczącymi tejże instytucji. Uczestnicy zasiedli w galerii sejmowej, skąd mogli zobaczyć Salę Posiedzeń zaprojektowaną w 1928 przez architekta Kazimierza Skórewicza na wzór starożytnego teatru. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała młodzieży o strukturze Sejmu RP, roli Marszałka Sejmu i Posłów, a także o symbolu władzy marszałka – lasce marszałkowskiej. Uczestnicy dowiedzieli się również w jaki sposób jest tworzone prawo.
Kolejnym bardzo wyjątkowym miejscem, które mogli zwiedzić uczestnicy wycieczki, był hall główny z monumentalnymi schodami wyposażonymi w charakterystyczne poręcze w kształcie węża, a także posadzką „symfonią na kamień” Bohdana Pniewskiego. W hallu głównym, w gablotach, znajdują się historyczne laski marszałkowskie oraz tablica upamiętniająca wizytę św. Jana Pawła II w Parlamencie RP. Widoczna jest również waza, w której w czasie posiedzeń Sejmu RP umieszczony jest bukiet świeżych kwiatów. Zwiedziliśmy pierwsze piętro, na którym znajdują się gabinety: Marszałka Sejmu, Prezydenta i Premiera. Na pierwszym piętrze znajduje się także tablica upamiętniająca Posłów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz w katastrofie smoleńskiej. Kolejnym punktem było wyjątkowe miejsce – Kaplica Sejmowa, w której znajdują się relikwie św. Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbe. Pani Poseł opowiedziała o tym szczególnym miejscu, które jest bardzo istotne w życiu wielu posłów.
Młodzież mogła także skorzystać z wielu publikacji, które były dostępne w gablotach, m.in. wydania specjalnego Kroniki Sejmowej, które opisuje patronów 2021 roku ustanowionych przez Sejm RP: Konstytucję 3. Maja, kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza i Grupę Ładosia. Kolejnym punktem wyprawy był obiad w restauracji sejmowej.
Po opuszczeniu gmachu Parlamentu RP, udaliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie złożyliśmy kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w walce o niepodległość. Oddaliśmy także hołd przed pomnikiem katastrofy smoleńskiej, a także zatrzymaliśmy się przy krzyżu upamiętniającym wizytę św. Jana Pawła II w Polsce. Następnie udaliśmy się pod pomnik Józefa Piłsudskiego i Prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego.
Bardzo dziękujemy Pani Poseł RP dr Joannie Borowiak za tak wspaniałą nagrodę konkursową. Ukazanie historii demokracji, parlamentaryzmu oraz patriotyzmu było okazją do zgłębienia swojej wiedzy, a także wielu wzruszeń. Dziękujemy również Dyrektor Biura – Pani dr Irenie Vuković-Kwiatkowskiej za opiekę i koordynację wycieczki.
Bożena Sobierajska