Na styku dwóch epok literackich…

We wtorek 19 września odbyła się jednodniowa wycieczka dla entuzjastów literatury oraz języka polskiego do miejsc nie bardzo znanych, a jak się okazało – niezwykle ciekawych. Mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie oraz Muzeum Polskiego Romantyzmu w Opinogórze. Pojechała tam grupa uczniów klasy IIIc LO wraz z wychowawczynią panią Lidią Wiśniewską oraz uczennice IIIC LO, a towarzyszył nam jako opiekun ks. Jacek Buta. 

Wyjechaliśmy o godz. 7:00 sprzed budynku naszej szkoły. Podróż autokarem minęła nam szybko i przyjemnie z dzielnym kierowcą panem Grzegorzem, który mimo bólu zęba dowiózł nas na miejsce. Zwiedzanie zaczęliśmy od miejscowości związanej z epoką pozytywizmu, gdzie o godz. 10.00 czekała na nas pani przewodnik. W miejscowości Gołotczyzna znajduje się Muzeum Pozytywizmu, które mieści się w dwóch  historycznych budynkach – to „Dworek” Aleksandry Bąkowskiej i „Krzewnia” – dom Aleksandra Świętochowskiego, które położone są na terenie kilkuhektarowego parku. Tych dwoje ludzi przez całe swoje życie wcielało w czyn pozytywistyczne hasło “pracy u podstaw”,   tworząc i prowadząc szkoły dla ubogich dziewcząt. Aleksandra Świętochowskiego znamy jako filozofa i pisarza, który w swojej rozprawie “My i Wy” opracował swoisty manifest programowy pozytywizmu, opublikowany na łamach wydawanego przez siebie czasopisma “Prawda”. W jego domu zgromadzono eksponaty i przedmioty, którymi się posługiwał. Mieliśmy piękną jesienną pogodę i widoki godne podziwiania, nie obyło się więc bez minisesji zdjęciowych. Półtorej godziny z przewodnikiem minęło bardzo szybko i musieliśmy się spieszyć do Opinogóry, gdzie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Polskiego Romantyzmu, w którym o godz. 12.00 czekała na naszą grupę pani przewodnik. Opinogóra to dawna posiadłość rodu Krasińskich, z którego pochodzi jeden z romantycznych wieszczów Zygmunt Krasiński – autor “Nie-Boskiej komedii”. Zwiedziliśmy tam urokliwy “Zameczek”, “Oficynę” oraz “Dworek”, w których niegdyś rezydował ród Krasińskich. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy ciekawostek z biografii Zygmunta Krasińskiego i jego rodziny. Znaliśmy ją z lekcji języka polskiego, a teraz mieliśmy okazję poczuć klimat czasów i realiów, w jakich żył Zygmunt Krasiński. Poznaliśmy lepiej jego ojca i babkę, którzy mieli wpływ na wychowanie przyszłego poety. W muzeum w Opinogórze znajduje się bogata galeria dzieł malarstwa epoki romantyzmu, które podziwialiśmy z zaciekawieniem. Dla fanów mroczniejszego klimatu była możliwość pójścia na wystawę czasową obrazów Zdzisława Beksińskiego pt. “Beksiński w Opinogórze – romantyzm nieoczywisty”. Zainteresowani tym współczesnym artystą wspólnie podziwiali obrazy, a następnie dzielili się ze sobą swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Największe wrażenie zrobiła na nich niejednoznaczność prac oraz dbałość autora o najmniejsze detale. Osoby, które nie były zainteresowane wystawą Beksińskiego, spacerowały po malowniczym parku typu angielskiego z ks. Jackiem i podziwiały piękno przyrody. Około godziny 15:00 nasza wizyta na Mazowszu dobiegła końca. W drodze powrotnej wszyscy odpoczywali po kilkugodzinnym zwiedzaniu. We Włocławku byliśmy o godz. 17:30. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka. Nawet nie sądziliśmy, że dostarczy nam ona tylu wrażeń i tak ubogaci naszą wiedzę z lekcji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto odwiedzać miejsca związane z życiem i twórczością wielkich Polaków. 

Julia Maćkiewicz, kl. IIIc LO 

Skip to content