Zimowy układ okresowy pierwiastków chemicznych

Czwarty rok z rzędu przygotowuję wspólnie z uczniami nietypowy układ okresowy pierwiastków chemicznych, złożony z naszych zdjęć na których trzymamy kartki z informacjami na temat poszczególnych pierwiastków tablicy Mendelejewa. Tegoroczny projekt nazwałem “zimowym” chcąc w zamyśle skompletować chemiczne cztery pory roku. W tej edycji udział wzięło 115 uczniów, w większości dziewcząt i licealistów. Efekty naszej pracy wraz z krótką statystyką zamieszczamy poniżej.

Chętni uczniowie mieli za zadanie przygotować klasyczną prezentację swojego pierwiastka (symbol, nazwa, liczba atomowa, liczba masowa) na kartce formatu A4 i zrobić sobie z nią zdjęcie. Jak co roku, zainteresowanie projektem było ogromne i nie wszyscy chętni znaleźli swoje miejsce w zimowym układzie okresowym pierwiastków chemicznych.

Wśród 115 uczniów, którzy nadesłali swoje zdjęcia, dominowali licealiści (76 przy 39 uczniach szkoły podstawowej) i dziewczęta (70 przy 45 chłopcach). Z punktu widzenia statystycznego, rozkład płci i rodzaju szkoły wśród uczestników projektu przedstawia się następująco: 70 dziewcząt (53 licealistki i 17 uczennic szkoły podstawowej) i 45 chłopców (23 z liceum i 22 z podstawówki).

Co ciekawe, każda z trzynastu klas liceum, zarówno po gimnazjum, jak i po szkole podstawowej, jest reprezentowana w projekcie przez co najmniej dwoje uczniów. Najchętniej w jego realizację włączyli się uczniowie klas licealnych po szkole podstawowej (56 przy 20 z klas trzecich gimnazjum), a liderami są uczniowie klas: 2a (10 uczestników), 3c (9) i 3C (8). 56 licealistów po szkole podstawowej uczy się odpowiednio w klasach pierwszych (14 uczestników) oraz drugich i trzecich (po 21 uczniów).

Szkoła podstawowa reprezentowana jest w projekcie przez wszystkie klasy ósme (aż 31 uczestników), siódme i szóste oraz jedną klasę piątą. Najmłodsza uczennica, która zechciała nadesłać swoje zdjęcie z pierwiastkiem, uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej!

Dziękuję bardzo wszystkim uczniom, którzy włączyli się w tegoroczną edycję projektu chemicznego! Efekty naszej wspólnej pracy zamieszczam poniżej.

Konrad Trokowski

Link do Zimowego układu okresowego pierwiastków chemicznych w dobrej jakości:

drive.google.com/file/d/1wSaQTpsSxKTg2rzqBwhPvHwZ-IAX8HcA/view?usp=sharing

Skip to content