Upamiętnienie gen. Władysława Andersa w dniach 16-17.02.2022 – dzień pierwszy

W związku z nadchodzącą 80. rocznicą rozpoczęcia wymarszu armii gen. Władysława Andersa, ewakuowanej z ZSRR, Instytut Pamięci Narodowej realizuje międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny „Szlaki  Nadziei. Odyseja Wolności”. Ma on na celu upamiętnić wysiłek militarny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR. Z związku z tym, uczniowie naszego liceum: Julia Baczyńska, Marta Bronikowska, Dominika Linowiecka, Jakub Grączewski oraz Filip Sadowski, tegoroczni maturzyści z historii, wzięli udział w wydarzeniach upamiętniających gen. W. Andersa na terenie Włocławka.

Pierwszego dnia uczestnicy wydarzeń w Centrum Kultury Browar B mieli okazję obejrzeć projekcje filmów „Dzieci” oraz „Cichociemny z Włocławka”. Następnie młodzież przeszła do gmachu Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku, gdzie wzięła dział w konkursie Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W grze zespołowej reprezentanci naszej szkoły zajęli zaszczytne drugie miejsce na podium.

Po ogłoszeniu wyników konkursu odbyła się prezentacja gry edukacyjnej „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945”. Zabawa i rywalizacja międzyszkolna były niesamowite.

Przed nami drugi dzień obchodów upamiętnienia gen. W. Andersa, którego centralnym momentem będzie przyjazd do Włocławka córki generała Władysława Andersa, Anny Marii Anders, ambasadorki nadzwyczajnej i pełnomocniczki Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej oraz Republice San Marino.

Szkoła otrzymała od Instytutu Pamięci Narodowej pakiet gier edukacyjnych, którymi nauczyciele historii z przyjemnością uatrakcyjnią lekcje historii.

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Skip to content